“Qyteti Bitcoin” me zero taksa dhe fonde në kripto. El Salvadori planifikon të ardhmen - Business Magazine Albania

“Qyteti Bitcoin” me zero taksa dhe fonde në kripto. El Salvadori planifikon të ardhmen

El Salvadori po planifikon të lëshojë obligacionet e para në Bitcoin dhe të ndërtojë Qytetin Bitcoin, i cili do të jeta pa taksa mbi pronën, mbi të ardhurat dhe fitimet. Presidenti Nayib Bukele bëri njoftimin në qytetin bregdetar Mizata tek një turmë entuziastësh.

El Salvador planifikon të lëshojë 1 miliardë dollar në obligacione 10 vjeçare që do paguajnë një interes 6.5%. Me fondet e marra, gjysma do përdoren për të blerë Bitcoin, ndërsa pjesa tjetër për të ngritur infrastrukturën që Bitcoin-et të gjenerohen nga energjia gjeo-termike, siç është vullkani.

Pas blerjes ato do të bllokohen për një periudhe 5 vjeçare dhe më pas  qeveria planifikon t’i shesë duke paguar edhe një dividend shtesë tek investitorët.

Lexo edhe: Hillary Clinton: Kriptomonedhat kanë potencialin të destabilizojnë kombet dhe monedhat tradicionale

Parashikimet nga një firnë e njohur, Blockstream tregojnë se kjo lëvizje do të ketë një kthim mbrapsht prej 146%, në rast se vlera e Bitcoin rritet deri në 1 milion dollar.

Deri në fund të tetorit El Salvador ka në zotërim rreth 1.110 Bitcoin.

Këto plane do ta bëjnë vendin “qendrën financiare të botës” dhe “Singaporin e Amerikës Latine”- u shpreh shefi ekzekutiv I firmës Blockstream, duke shtuar se prêt që vendet e tjera të ndjekin të njëjtën lëvizje.

Investitorët ën qytetin e Bitcoin do t’i sigurohet leje e përhershme dhe do të jenë në avantazh për të marrë nënshtetësinë.

Qyteti Bitcoin pritet të ndërtohet pranë Vullkanit Conchagua që do të sigurojë energji për minierat, ndërsa emetimi i obligacioneve sipas tij pritet ën 2022-in. E vetmja taksë në qytet do të jetë ajo e TVSH-së në masën 10% për të siguruar financim për projekte zhvillimore dhe shërbimet në qytet.

Në shtator El Salvador u bë vendi I parë që e pranoi Bitcoin-in si monedhë zyrtare, një lëvizje e pritur me entuziazëm dhe protesta në muajt në vazhdim.

Bloomberg

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0