Perfundimi i fotografit anglez: Smartphones po maskojne paaftesine e njerezve per te komunikuar - Business Magazine Albania

Perfundimi i fotografit anglez: Smartphones po maskojne paaftesine e njerezve per te komunikuar


Menyra se si smartphones po ndikojne ne bisedat tona ne jeten moderne eshte e frikshme. Thjesht mjafton te hedhesh syte tek nje grup miqsh ne nje restorant, tek nje cift romantik apo tek koleget tuaj.

Dreq, eshte mire nese per 5 minuta ato nuk i hedhin nga nje veshtrim celulareve te tyre.

Eshte fotografi anglez, Babycakes Romero, i cili ka kapur keto momente “pasi e vuri re kete gje vazhdimisht si dhe e pesoi vete ne radhe te pare.”

Duke folur per HuffPost UK Lifestyle, ai tha “Fillimisht me zuri syri se kishte nje simetri te caktuar te ketyre njerezve te mbyllur ne te njejten kohe por ende te ndare ne te njejtin veprim qe kryenin ndersa  te terhiqnin ne nje nivel vizual. Por ndersa vazhdoja ti studjoja, vura re nje trishtim te brendshem ne vazhdim.”

Fotografi vuri re se smartphones po beheshin nje barre per njerezit kur ato takoheshin balle per balle.

“Vura re se si njerezit e perdornin smartphone si nje mbeshtetes social, per te fshehur ngathtesine apo per te mbushur boshllekun e qetesise por ndersa vazhdoja ta vezhgoja dhe ta dokumentoja kete fenomen modern, vura re se pikerisht keto mjete po e shkaktonin kete ngathtesi dhe qetesi. Pikerisht ato i lejojne njerezit te terhiqen se sa te perfshihen,” thote Babycake.

Sipas tij, nje gje e tille e ve telefonin mbi personin dhe kjo e ben kete te fundit te ndihet jo mire.

Ciftet dhe grupet e njerezve qe jane se bashku nuk arrijne te shijojne as momentin per te cilen ato jane takuar. “Ju shihni neper restorante njerez qe hane ne qetesi dhe ata me zor veshtrojne njeri-tjetrin. Smartphones kane krijuar nje menyre per ta bere qetesine midis tyre edhe me te durueshme por ne fakt eshte thjesht ne maskim i paaftesise dhe mungeses se disponibilitetit per te komunikuar me njeri-tjetrin,” thote Romero.

Sipas tij, smartphones i jep mundesine njerezve te shfaqen tek te tjeret me mire se sa ato jane ne te vertete (kur takohen balle per balle) dhe kjo eshte mjaft terheqese per ta…

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0