Shkencëtarët pretendojnë se përmirësojnë funksionin e trurit të njeriut me implante AI - Business Magazine Albania

Shkencëtarët pretendojnë se përmirësojnë funksionin e trurit të njeriut me implante AI

Shkencëtarët pretendojnë se përmirësojnë funksionin e trurit të njeriut me implante AI

Një ekip studiuesish në Shkollën Mjekësore të Universitetit të Minesotës dhe Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts pretendojnë se kanë përmirësuar “funksionet specifike” të trurit të njeriut duke përdorur inteligjencën artificiale të shoqëruar me stimulimin elektrik të trurit. Në një studim që përfshinte 12 pacientë të cilët po i nënshtroheshin një operacioni në tru për epilepsi, shkencëtarët thonë se ata ishin në gjendje të përmirësonin funksionin mendor të pacientëve kur stimulonin zona të trurit me sasi të vogla të energjisë elektrike.

Kirurgjia përfshin vendosjen e qindra elektrodave të vogla nëpër disa rajone të ndryshme të trurit për të regjistruar aktivitetin nervor dhe për të gjurmuar zonat nga vijnë krizat. Studiuesit përdorën të gjitha këto të dhëna për të targetuar një rajon të trurit të quajtur “kapsula e brendshme” që ata besojnë se është përgjegjëse për kontrollin njohës. Me fjalë të tjera, është zona e trurit që duket se na lejon të zhvendosim vëmendjen tonë nga një detyrë në tjetrën. Është një trajtim potencialisht revolucionar për ata që luftojnë me sëmundje mendore – domethënë, nëse vërtet rezulton të jetë efektiv për publikun e gjerë. Ndërsa rezultatet e studimit njerëzor janë mbreslënëse, studiuesit kanë ende një rrugë të gjatë për të bërë për të demonstruar nevojën ose efektivitetin e një ndërhyrjeje kaq të madhe mjekësore.

Qëllimi i stimulimit ishte të kthente pacientët “në sediljen e shoferit dhe t’i linte ata të ndjenin një ndjenjë të re të vetëkontrollit”, tha Alik Widge, një asistent profesor i psikiatrisë në Shkollën Mjekësore të Universitetit të Minesotës dhe bashkëautor i një punimi rreth hulumtimit, botoi revistën Nature Biomedical Engineering në fillim të kësaj jave, në një deklaratë.

Lexo edhe: Si të trajnojmë trurin tonë për funksionim optimal?

“Një shembull mund të përfshijë një person me depresion i cili thjesht nuk mund të dalë nga një mendim negativ “obsesiv”,” tha Widge. “Për shkak se është kaq thelbësore për sëmundjet mendore, gjetja e një mënyre për ta përmirësuar mund të jetë një mënyrë e re e fuqishme për të trajtuar ato sëmundje.”

Një algoritëm i mësimit të makinerive ndihmoi ekipin të izolonte aftësitë e kontrollit të pacientëve nga aktiviteti i trurit dhe veprimet e tyre.

“Ky sistem mund të lexojë aktivitetin e trurit, të “dekodojë” nga ai kur një pacient ka vështirësi dhe të aplikojë një shpërthim të vogël stimulimi elektrik në tru për t’u bërë atyre të mundur përballimin dhe kalimin e asaj vështirësie,” tha Widge.

“Analogjia që përdor shpesh është një biçikletë elektrike”, shtoi ai. “Kur dikush pedalon por ka vështirësi, biçikleta e ndjen atë dhe e shton atë. Ne kemi bërë të njëjtën gjë për funksionin mendor të njeriut.”

Pjesëmarrësit në provë raportuan se ankthi i tyre u përmirësua pasi sistemi hyri në veprim, kryesisht për shkak të faktit se ata kishin më shumë kontroll njohës dhe ishin në gjendje të zhvendosnin fokusin e tyre dhe ta përqëndronin atë më mirë.

“Kjo mund të jetë një qasje krejtësisht e re në trajtimin e sëmundjeve mendore,” tha Widge. “Në vend që të përpiqemi të shtypim simptomat, ne mund t’u japim pacientëve një mjet që i lejon ata të marrin kontrollin e mendjes së tyre.”

 

Futurism

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0