Përdoruesit e Android janë më besnik se ata të iOS sipas raportit të fundit

Përdoruesit e Android janë më besnik se ata të iOS sipas raportit të fundit


E mbani mend kur debatet e tipit Android vs. iOS ishin aq të forta, sa shumë shoqëri prisheshin prej saj? Madje, edhe shumë meme u krijuan gjatë gjithë rrugëtimit.

Por, le t’i lëmë pas këto dhe të flasim për një raport të fundit. Ai flet për besnikërinë që kanë përdoruesit e 2 sistemeve operative.

Sipas Consumer Intelligence Research Partners (CIRP), aktualisht, android ka një normë besnikërie 91%, kundrejt 86% të iOS. Për këtë, janë marrë të dhëna nga përdoruesit Amerikanë që ndërruan celularët e tyre në vitin 2017. Kjo tregon, se përdoruesit e Android e duan më shumë smartphone e tyre se sa ata të iOS. Në një pikë, kjo tregon se Android është goxha më mirë në shumë mënyra.

android vs iosNë fakt, Android ka qënë kryesues në këtë klasifikimin që prej 3 vitesh tashmë. Si pas CIRP, iOS ishte kryesues për herë të fundit në vitin 2014. Që nga fundi i këtij viti, përdoruesit e iOS duket se nuk kanë qënë edhe aq të kënaqur me shpenzimin e fundit të parave që kanë bërë një smartphone.

Sipas Mike Levin, Partner dhe bashkë themelues i CIRP, përdoruesit e smartphone kanë vendosur sistemin operativ që pëlqejnë më shumë dhe nuk kanë interes që t’a ndërrojnë. “Me vetëm 2 sisteme operative në këtë moment, duke se njerëzit zgjedhin një, e mësojnë atë, investojnë në aplikacione dhe kapacitet, dhe qëndrojnë me të. Tani, Apple dhe Google duhet të gjejnë se si të shesin produkte dhe shërbime te këta klientë besnik.” – u shpreh ai.

Nëse shohim këto të dhëna, shohim se lufta për përdoruesit ishte lufta e Google për fitore, që kur shanset e përdoruesve të iOS që të kalojnë nga rivali tjetër, janë 5% më të larta se sa hera e fundit.

Burimi: Android Authority

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0