Përdorimi i kontrollit të temperaturës për të ndihmuar në kthimin në punë

temperaturë

Ndërsa bota konsideron se si dhe kur të lehtësojë kufizimet e izolimit të fundit dhe masave të distancimit shoqëror, ka një përqendrim se si të mbrohet forca e punës. Thelbësore për këtë është se si të monitorohen njerëzit për infeksion. Teknologjia termike është njohur nga FDA në SH.B.A. dhe shumë vende të tjera si të dobishme në ‘zonat e xhiros së lartë (p.sh. aeroportet, bizneset, depot dhe fabrikat)’ 1, dhe po konsiderohet në të gjithë botën si një pjesë e një ‘ kthimi në punë ‘strategjia.

Mbrojtja e punonjësve

Bizneset janë të qartë të prirura t’i rikthehen operacioneve normale – në fakt ekonomitë mbështeten në këtë. Por punëdhënësit po shikojnë në vlerësimin e rrezikut të situatës për të kuptuar mënyrat për ta bërë vendin e punës sa më të sigurt që të jetë e mundur që punonjësit të kthehen. Punëdhënësit kanë për detyrë të kujdesen për të mbajtur punonjësit e tyre të sigurt, si dhe u duhen atyre që të jenë në gjendje të punojnë.

Mënyra për ta bërë këtë ka marrë shumë forma në këto diskutime – nga ndryshimi i modeleve të ndërrimit dhe puna nga politikat e shtëpisë deri tek shikimi i regjimeve të pastrimit dhe mënyra se si sendet ndahen në zyrë.

Por mbase aspekti më i rëndësishëm nga të gjitha është zvogëlimi i rrezikut të infektimit fare – në derën e përparme. Duke marrë drejtimin nga vendet e tjera publike, për shembull aeroportet dhe ndërtesat qeveritare, kompanitë tani po konsiderojnë kontrollimin e temperaturës si një funksion monitorimi. Me pajisjet e kontrollimit të temperaturës në një hyrje, punëdhënësit mund të kontrollojnë automatikisht nëse dikush që hyn regjistron një temperaturë më të lartë. Kjo mund të shënojë një çështje të mundshme dhe mund të merren hapa të mëtejshëm për të kontrolluar temperaturën e trupit të atij personi, duke përdorur pajisje klinike të matjes. Në disa raste, vizitorëve nuk u lejohet qasje nëse temperatura e tyre është “shumë e lartë”.

Kamerat termike çojnë këtu ngarkesën – ato mund të zbulojnë temperaturën e sipërfaqes së lëkurës së një personi në një saktësi prej +/- 0.3˚C automatikisht, me një kalibrues të Blackbody. Teknologjia është gjithashtu fleksibël. Kamerat mund të vendosen si një masë e përkohshme, duke shënuar çdo temperaturë mbi një nivel të caktuar. Por, teknologjia mund të jetë gjithashtu e integruar në një portë kontrolli të hyrjes, që do të thotë matja e temperaturës mund të përdoret si një mjet për të mohuar hyrjen.

Përdorimi i një zgjidhjeje të tillë i jep një punëdhënësi mundësinë për të monitoruar një nga shenjat e mundshme të rasteve të konfirmuara – dmth. Temperaturë e ngritur. Ata mund të monitorojnë njerëzit ndërsa hyjnë në ndërtesë pa pasur nevojë të ndalojnë secilën si dhe duke e bërë këtë më pak ndërhyrëse dhe duke parandaluar vonesën. Kjo metodë do të thotë se ka më pak kontakte njerëzore. Ers Skanuesit  mund ta kryejnë punën në distancë dhe kërkon edhe më pak burime për të kryer këtë detyrë të rëndësishme.

Zgjidhje për kontrollimin termik

Portofoli termik i Hikvision ka një numër opsionesh për të ndihmuar në kontrollimin e temperaturës. Për shembull, një Kamerë Turret / Bullet me AI e kombinuar me iVMS 4200, një laptop dhe një kllapa mund të përdoret si një zgjidhje e shpejtë që mund të instalohet lehtë dhe shpejt. Një tjetër opsion është Terminali i Kontrollit të Temperaturës Miner-Montimi i Murit me Prekje, që kombinon matjen e temperaturës me kontrollin e qasjes. Megjithëse kamerat kanë një saktësi prej ° 0,5 ° C në çdo rast, saktësi edhe më e lartë mund të arrihet duke shtuar një zgjidhje të një kalibruesi të Blackbody. Ekziston gjithashtu një mundësi më e lëvizshme, duke përdorur një Kamerë Handheld që mund të lidhet me një telefon inteligjent ose PC përmes Wi-Fi me një aplikacion Hik-Thermal.

Teknologjia përfshin një algoritëm kompensimi që siguron që rezultati të marrë parasysh temperaturën e ambientit dhe distancën për saktësi më të mirë. Për të rritur më tej saktësinë, me përdorimin e AI kamerat kapin vetëm temperaturën e sipërfaqes së lëkurës së njeriut dhe jo burimet e tjera të nxehtësisë (për shembull një pije e nxehtë). Ato gjithashtu mund të vendosen për të zbuluar nëse një person ka një maskë.

Megjithëse matja e temperaturës është vetëm një aspekt i luftës për të na mbajtur të shëndetshëm pa rishfaqjen e rasteve, ai paraqet më praktikin për t’u zbatuar. Me teknologjinë termike në pragun e tyre, punëdhënësit mund të zvogëlojnë rrezikun për punonjësit e tyre dhe vizitorët, duke ruajtur një fluks të punëtorëve të nevojshëm për të mbajtur biznesin e tyre në punë. Jo shumë është e sigurt në këto kohë, por teknologjia dhe inovacioni mund të sjellin disa mënyra për të ndihmuar në ndërtimin e ‘normales’ së re.

Lexo më shumë në https://www.hikvision.com/europe/adriatic/perseri-ne-biznes

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale