Pentagoni zbulon vendet me më shumë UFO në mbarë botën - Business Magazine Albania

Pentagoni zbulon vendet me më shumë UFO në mbarë botën

Pentagoni zbulon vendet me më shumë UFO në mbarë botën

Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së ka lançuar një faqe interneti që synon të jetë një “një ndalesë e vetme” për informacionin e disponueshëm publikisht mbi “fenomene anormale të paidentifikuara” – UAP, më të njohura si UFO.

Faqja do të shërbejë gjithashtu si një qendër informacioni për çështjet e zgjidhura të UAP, duke përfshirë foto dhe video sapo të deklasifikohen, tha zëdhënësi i Pentagonit, Brig. Gjenerali Pat Ryder tha të enjten.

“Përmbajtja tjetër e faqes në internet përfshin tendencat e raportimit dhe seksionin e pyetjeve të bëra shpesh, si dhe lidhje me raportet zyrtare, transkriptet, njoftimet për shtyp dhe burime të tjera që publiku mund t’i gjejë të dobishme,” tha Ryder. “Departamenti është i përkushtuar ndaj transparencës me popullin amerikan në punën e AARO-së në UAP.”

Faqja e internetit menaxhohet nga “All-Domain Anomaly Resolution Office”, ose AARO. Misioni, sipas faqes së internetit të AARO-së, është të “minimizojë surprizën teknike dhe të inteligjencës … të fenomeneve anormale të paidentifikuara në afërsi të zonave të sigurisë kombëtare”.

Ndërsa tema e objekteve të paidentifikuara ka qenë prej kohësh me interes publik, njoftimi u rrit në korrik kur tre veteranë ushtarakë dëshmuan para Kongresit se qeveria ka qenë shumë e fshehtë në lidhje me atë që di për objektet misterioze.

“UAP-të, çfarëdo qofshin ato, mund të përbëjnë një kërcënim serioz për ushtrinë tonë dhe avionët tanë civilë, dhe kjo duhet kuptuar,” tha gjatë seancës deputeti demokrat Robert Garcia nga Kalifornia. “Ne duhet të inkurajojmë më shumë raportime, jo më pak për UAP-të. Sa më shumë të kuptojmë, aq më të sigurt do të jemi.”

Lexo edhe: Çfarë ndodh me trupin nëse nuk hamë për 24 orë?

Në prill, Pentagoni tha se po gjurmonte më shumë se 650 raste të mundshme të UAP-ve. Faqja e internetit e AARO përshkruan UAP-të si “burime të zbulimit anormal” në një ose më shumë fusha – të tilla si ajrore, detare ose në hapësirë – që “ende nuk i atribuohen aktorëve të njohur dhe që demonstrojnë sjellje që nuk kuptohen lehtësisht nga sensorët ose vëzhguesit”.

Faqja do të përfshijë së shpejti një formular përmes të cilit punonjësit e qeverisë amerikane, kontraktorët dhe anëtarët e shërbimit me njohuri për programet e SHBA-së mund të bëjnë raporte të aktiviteteve që lidhen me UAP-të. Ky mekanizëm raportimi pritet të nisë këtë vjeshtë, sipas një njoftimi për shtyp të Pentagonit.

Një mekanizëm i veçantë raportimi për publikun e gjerë do të jetë i disponueshëm në muajt e ardhshëm, thuhet në njoftim, duke shtuar se faqja do të “shërbejë si një dyqan me një ndalesë për të gjithë informacionin e disponueshëm publikisht në lidhje me AARO dhe UAP”.

AARO thekson në faqen e internetit, megjithatë, se formulari i raportimit nuk ka për qëllim të përcjellë informacione të klasifikuara ose të ndjeshme dhe se stafi i AARO-së do të kontaktojë personin që ka dorëzuar informacionin për të mbledhur më shumë informacion.

Sipas tendencave të raportimit të shpërndara në faqen e internetit të AARO, karakteristikat më të zakonshme të raportuara të UAP-ve janë se ato janë të rrumbullakëta, të ndodhura afërsisht në 10,000 deri në 30,000 këmbë, me madhësi 1-4 metra dhe ose të bardha, të argjendta ose të tejdukshme.

Disa raste UAP nuk janë shpjeguar në raportet e qeverisë, ndërsa të tjerat i janë atribuar “entiteteve të balonave ose balonave”, si dhe dronëve, zogjve, ngjarjeve të motit ose mbeturinave të ajrit si qeset plastike.

I pyetur të enjten se si Pentagoni do të siguronte që aftësia e raportimit të faqes të mos mbizotërohej nga shaka apo raporte jo serioze, Ryder u tha gazetarëve se së shpejti do të ketë një përditësim në faqen që “do të lejojë anëtarët e shërbimit të DoD ose civilët të ofrojnë raporte nëpërmjet një mjete private dhe të sigurta.”

Një aspekt kritik i kësaj, është të sigurohet se informacioni mund të merret në një mënyrë në të cilën do të trajtohet siç duhet për të siguruar, përsëri, privatësinë, si nga pikëpamja statutore dhe rregullatore, por më pas edhe për të siguruar që website dhe informacioni atje është i sigurt”, tha Ryder. “Pra, kjo do të jetë diçka për të cilën ne do të vazhdojmë ta mbajmë të përditësuar publikun. AARO përqendrohet në fakte, duke marrë informacion, duke shqyrtuar faktet dhe më pas, kur është e mundur, duke e deklasifikuar atë informacion duke e bërë atë të disponueshëm.”

cnn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0