Pasi u ndalova nga Google dhe Facebook, mësova pse çdo dyqan e-commerce duhet të përqëndrohet në SEO - Business Magazine Albania

Pasi u ndalova nga Google dhe Facebook, mësova pse çdo dyqan e-commerce duhet të përqëndrohet në SEO

dyqan e-commerce

Optimizimi i Motorit të Kërkimit (SEO) është bërë një termi zhurmshëm gjatë viteve të fundit. Shumë fusha të biznesit online kanë zbatuar strategji solide SEO, por tregtia online është ende e ngadaltë për t’u bashkuar me pjesën tjetër. Dyqanet e-commerce janë trajnuar të përdorin metoda të paguara, si Google Shopping Ads, Facebook Ads dhe reklama të tjera të mediave sociale për t’i bërë njerëzit të klikojnë në dyqanin e tyre. Sidoqoftë, me koston gjithnjë në rritje që duhet për të blerë klientë të rinj, pronarët e dyqaneve duhet të mësohen me SEO dhe të zhvillojnë një strategji të qëndrueshme të përmbajtjes për rritje afatgjatë dhe të zvogëlojnë koston e tyre për të blerë klientë të rinj të mundshëm.

Kostoja e sjelljes së klientëve të rinj në dyqanin tuaj online do të vazhdojë të rritet. Nëse dyqani juaj mbështetet vetëm në trafikun e paguar, le të themi nga Google Shopping, dhe Google vendos që keni shkelur një nga politikat e shumta të reklamimit, i gjithë trafiku juaj shuhet dhe ju jeni jashtë biznesit. Pa trafik do të thotë pa shitje dhe pa shitje do të thotë që ju jeni jashtë biznesit deri në fund të muajit.

Mbështetja vetëm në kanalet e trafikut të paguar është si të kesh një stol me një këmbë. Është shumë më e sigurtë për jetëgjatësinë e biznesit tuaj që të keni më shumë këmbë nën stol, në rast se njëra këmbë ju hiqet. SEO është një nga ato këmbë që duhet të aplikoni. Jo vetëm që është trafik falas, por për sa kohë që ju jepni informacion të vlefshëm për lexuesit, nuk ka rrezik të hiqeni në të njëjtën mënyrë që kanalet e paguara mund t’ju ​​mbyllin.

Rezultatet e një SEO të zbatuar mirë dhe strategjisë së përmbajtjes kërkojnë kohë. Shpesh, një dyqan ecommerce nuk do të shohë trafik të konsiderueshëm organik për 6 – 12 muaj pas publikimit të pjesëve të para të përmbajtjes. Por nëse vazhdoni të zbatoni dhe prodhoni përmbajtje të fortë, të dobishme, efektet do të forcohen me kalimin e kohës.

Lexoni: Pse startup-et nuk mund ta injorojnë më SEOn?

Më ndaluan nga Google dhe Facebook

Unë i ndaj të gjitha këto nga përvoja ime si pronare e një dyqani e-commerce. Unë u mbështeta vetëm në reklamat e Google dhe Facebook për të marrë trafik dhe për ndonjë arsye të panjohur në fillim të vitit 2019 të dy platformat vendosën që kisha shkelur një politikë. Pas asaj pike, nuk mund të kthehesha në radhët e tyre.

Kështu nga dëshpërimi për të marrë pak trafik shkova drejt SEO dhe fillova të prodhoj përmbajtje që blerësit në fazën e kërkimit do ta gjenin të dobishme. Unë paraqita përmbajtje të tjera në lidhje me produktet më të mira sipas kategorisë për të ndihmuar klientët të zgjedhin me mençuri, dhe kur ato pjesë të përmbajtjes filluan të renditen, unë po merrja më shumë trafik se kurrë. Për t’ju ​​dhënë një ide për afatin kohor, fillova të publikoj përmbajtje në shkurt të 2019, dhe deri në qershor unë tashmë po merrja trafik dhe shitje. Me kalimin e kohës, trafiku vazhdoi të rritet dhe unë vazhdova të prodhoja përmbajtje të dobishme. Në vitin 2020, unë krijova mbi 2 milionë dollarë shitje nga ajo strategji organike nga vetëm një dyqan ecommerce.

Nëse nuk do të kisha filluar me SEO, do të isha pa biznes sot.

Filloni para se të keni nevojë

Mos bëni atë që bëra unë dhe prisni që një ose më shumë kanale të paguara t’ju ndalojnë. Filloni duke shkruar disa pjesë të përmbajtjes për të filluar. Ju nuk keni nevojë për një strategji përmbajtjeje 5 vjeçare në ditën e parë.

Për ide, mund të shkruani një udhëzues për produkti tuaj dhe çfarë të keni kujdes kur zgjidhni produktin e duhur. Ju mund t’i përgjigjeni pyetjeve më të shpeshta që merrni. Kur njerëzit shkruajnë atë pyetje në motorin e kërkimit dhe postimi juaj i ndihmon ata, ju do të njiheni me kalimin e kohës si vendi i duhur për kërkime dhe përgjigje. Atëherë njerëzit do të besojnë në dyqanin tuaj dhe do të preferojnë të blejnë nga ju.

Lexoni: Çfarë është SEO? Pse është duke u bërë kaq i rëndësishëm?

Ka mijëra tema të blogut që mund të krijoni për të marrë më shumë trafik, por gjëja e rëndësishme është të filloni. Me kalimin e kohës, do të mësoni disa strategji më të avancuara të përmbajtjes që mund të aplikoni për të krijuar një shans më të mirë të rankimit. Nëse mund të zbatoni një plan përmbajtjeje në dyqanin tuaj online dhe t’i përmbaheni atij, do të shikoni mbrapa dhe do të pyesni veten pse keni paguar kaq shumë për vizitorët më parë.

/entrepreneur

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0