Pas “Sardi Shoes” është Christian Louboutain shqiptar


Elisard Feimi është 27 vjeçari nga Vlora, i cili pasionin e njohuritë e tij i ka kthyer në biznes në Itali. Sardi Shoes është një emër që lidhet plotësisht me modelin që mund të lindë vetëm në qytete si Milano, por dhe po aq shqiptar njëkohësisht (Elisard).

Sipërmarrësi i ri shqiptar ka studiuar për administrim, marketing dhe financë. Sfidave të një familje emigrante, ai u ka dhënë vlerë. Nisja e biznesit nuk do të ishte e lehtë. Që në moshën 18 vjeçare i është dashur të punojë në një fabrikë artizane këpucësh në Milano. Studimet në të njëjtën kohë i kërkonin angazhim edhe në mbrëmje vonë.

Artikulli u publikua më parë në faqen 20 të numrit 22 të revistës Business Magazine Albania. Ju mund të Shfletoni Këtu  nr. 22 të saj.

Paga shumë e ulët, qesharake në sytë e bashkëmoshatarëve të tij, nuk e ka penguar të shohë vlerën e këpucës dhe zhvillimit të saj si sipërmarrje. “Në këtë fabrikë ndodhi edhe takimi im i parë me këpucët me shollë të kuqe (Christian louboutain) ku edhe u dashurova me stilin e tij të krijimit”, thotë Feimi në intervistën për BusinessMag.

Pas disa vitesh përvojë në krijimin e këpucëve kaq të njohura në të gjithë botën Feimi mendon, “pse jo një shqiptar në kryeqytetin e modës, siç është Milano, me shumë ide të reja dhe me një përvojë të mjaftueshme të krijonte diçka të tijën, diçka ku të prezantonte veten, idetë e tij, vizionin e tij.

“Këpucët janë e vetmja gjë që di të bëj, ndaj investova gjithçka në idenë time, bindjen time, eksperiencën time edhe pse nga shumë të afërm u quajta “i çmendur”, sepse kush isha unë në një botë kaq të madhe të modës…Por, i vetmi zë që dëgjoja ishte vetja ime, i ngarkuar me bindjen e plotë në aftësinë time, me familjen gjithmonë në krah gati për të më mbështetur”, thotë ai duke theksuar se ia doli të themelojë sipërmarrjen e këpucëve Sardi.

Brandi tashmë ka një vit në tregun italian. Ka krijuar një emër të mirë dhe synon të njihet ndërkombëtarisht. Ai po studion tashmë tregun shqiptar, për të zhvendosur këtu një pjesë të biznesit të tij.

Arsyet pse ky biznes do të ketë sukses sipas ti, lidhen me faktin se, këpucët realizohen nga artizanë me shumë eksperiencë në këtë fushë dhe materialet, të cilat përdoren për krijimin e këpucëve janë të një cilësie të lartë. Çmimet variojnë sipas llojit të këpucëve, por klientela është e kënaqur. Kjo vjen edhe për faktin që këpucët e markës Sardi Shoes, janë gërshetim i luksit dhe komoditetit.

Për prodhimin e këpucëve Sardi, përdoren materiale të një cilësie të lartë ndaj edhe çmimet janë relativisht të larta. “Në ofrojmë dërgesën kudo në botë falas dhe ofrojmë mundësinë e personalizimit”, thotë themeluesi i kompanisë.

Artikulli u publikua më parë në faqen 20 të numrit 22 të revistës Business Magazine Albania. Ju mund të Shfletoni Këtu  nr. 22 të saj.

Elisardi shprehet se, “Brandi im është i ri dhe përpara më pret një rrugë e gjatë e mbushur me dështime e suksese. Unë kisha një vision, e realizova dhe dëshiroj që të krijoj diçka që të jetojë edhe kur unë të mos jem më”.

Ai dëshiron shumë që të rinjtë ta marrin këtë si një histori motivimi, duke kuptuar se nëse ke dëshirë, vullnet dhe pasion mund të arrish aty ku dëshiron, të krijosh diçka tënden dhe të mos jesh më i varur nga askush.

“Bëjini gjërat me pjekuri dhe maturi. Vetëm kështu do të keni sukses të garantuar”, thotë Elisard Feimi për BusinessMag.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale