Pas katastrofës “tërmet” edhe në vlerën e Lirës Turke. - Business Magazine Albania

Pas katastrofës “tërmet” edhe në vlerën e Lirës Turke.

Lira e Turke arriti rënie rekord dhe tregjet e saj të aksioneve ranë pas një tërmeti që ka vrarë të paktën 2,200 njerëz .
Tërmeti i dha një goditje tjetër ekonomisë tashmë të shkatërruar nga inflacioni në rritje.

Kursi i këmbimit ra në 22.70 lira për paund dhe 18.85 kundrejt dollarit, ndërkohë që standardi kryesor i aksioneve të vendit ra deri në 4.6 për qind. Tërmeti i madh me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë qëndrore dhe Sirinë veriperëndimore herët në mëngjes, u pasua nga një tjetër tërmet i madh pasditen e sotme.

Piotr Matys, analist i lartë i FX në In Touch Capital Markets, tha se tërmeti kishte krijuar “pasiguri shtesë përpara zgjedhjeve vendimtare” që do të mbaheshin në maj.
Bursa Stamboll njoftoi një ndalim të përkohshëm të transaksioneve në aksionet e disa kompanive në zonën e tërmetit mëngjesin e sotëm dhe ka shtuar më shumë emra në listë me kalimin e ditës.
Tregjet në zhvillim janë nën presion më gjerësisht me monedhat dhe stoqet në të gjithë botën në zhvillim duke ndjerë dhimbjen nga një rritje e mprehtë e dollarit të premten, pas një raporti të fortë të vendeve të punës në SHBA. telegraph

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0