Pas Cristiano Ronaldos-s edhe Messi bëhet miliarder

Pas Cristiano Ronaldo-s edhe Messi bëhet miliarder

Lionel Messi

Lionel Messi është bërë miliarderi i dytë i futbollit, pas Cristiano Ronaldo. Sipas revistës Forbes, Messi ka fituar 1 miliard dollarë gjatë karrierës së tij.

Lionel Messi dhe Cristiano Ronaldo kryesojnë edhe një herë renditjen e këtij viti në Forbes të futbollistëve më të paguar. Këtë vit Messi zë vendin e parë duke u paguar me 126 milionë dollarë, duke lënë Ronaldon në vend të dytë me 117 milionë dollarë.

Këtë vit, Messi pati diskutime për t’u larguar nga Barcelona, por në fund vendosi të qëndronte dhe do të marrë 92 milionë dollarë për ta bërë këtë. Aq i duheshin, që fitimet e tij të arrinin në 1 miliard.

Fitimet e Messit janë përmirësuar ndjeshëm dhe nga marrëveshjet e sponsorizimit që ka me marka të famshme si Adidas, Pepsi dhe Budweiser.

Barcelonës iu deshën 105 vjet për të fituar 64 trofe para se Messi të bashkohej në vitin 2005. Në 15 vitet e fundit, ai e ka udhëhequr ekipin drejt 34 fitoreve të trofeve, një performancë që e ka vendosur emrin e tij në mesin e më të mëdhenjve të sportit – dhe i dha atij 1 miliard dollarë gjatë karrierës.

Para Messit, vetëm tre sportistë kanë arritur që gjatë karrierës aktive të fitojnë nga një miliard e më shumë dollarë. Dhe vetëm njëri nga këto ishte fubollist.

I pari ishte golfisti Tiger Woods, që këtë e arriti më 2009-n, pas firmosjes së kontratës me “Nike”.

Më pas iu bashkua boksieri Floyd Mayweather më 2017-n. Ai të ardhurat më të mëdha i siguroi nga të drejtat e transmetimit të ndeshjeve të tij.

Ndërsa vitin e kaluar një miliard dollarë fitim në karrierë i arriti edhe Cristiano Ronaldo, i pari futbollist që e arrin këtë. Ai 650 milionë dollarë i fitoi nga marrëveshjet me klubet, kurse të tjerat nga sponsorizimi.

Futbollistët më të paguar të 2020-ës:

  1. Lionel Messi (Barcelona) 126 milionë dollarë
  2. Cristiano Ronaldo (Juventus) – 117 milionë dollarë
  3. Neymar (Paris Saint-Germain) – 96 milionë dollarë
  4. Kylian Mbappe (Paris Saint-Germain) – 42 milionë dollarë
  5. Mohamed Salah (Liverpool) – 37 milionë dollarë
  6. Paul Pogba (Manchester United) – 34 milionë dollarë
  7. Antoine Griezmann (Barcelona) – 33 milionë dollarë
  8. Gareth Bale (Real Madrid) – 29 milionë dollarë
  9. Robert Lewandowski (Bayern Munich) – 28 milionë dollarë
  10. David de Gea (Manchester United) – 27 milionë dollarë

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0