Papunësia në Shqipëri, më e ulëta e kohës së demokracisë


Papunësia në Shqipëri vijon të ulet. Të dhënat e fundit të Institutit të Statistikave tregojnë se papunësia ka zbritur në 12.5% në fund të tremujorit të parë 2018. Ky është niveli më i ulët i shënuar  në kohën e ekonomisë së tregut, ndërsa rënia është theksuar dy vitet e fundit.

Ulja e papunësisë erdhi si përmirësim i tregut të punës tek meshkujt, ndërsa për femrat papunësia mbetet në të njëjtin nivel.

Ju mund të lexoni edhe: Ahmetaj optimist për ekonominë: Ra papunësia. Ndërtimi po financohet nga bankat

Por, cilët janë sektorët ku është shtuar punësimi. Instat thotë se industria dhe shërbimi krijuan më shumë mundësi punësi tre muajt e parë të këtij viti, krahasuar me më parë.
Sektori i shërbimeve në fakt, pitet të krijojë më shumë vende pune edhe gjatë stinës së verës.

Piku i turizmit  pritet të rrisë më tej punësimin, qoftë edhe sezonal në fushën e shërbimeve.

Shkalla e punësimit për moshën aktive për punë (15-64 vjeç) është 59,2 %.  Krahasuar me një vit më parë, shkalla e punësimit u rrit gati 5%.

Për gratë, shkalla e pjesëmarrjes në forcat e punës është 59,5 %, ndërsa për burrat ky tregues është 76,6 %.

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale