Pano Soko: Nevojiten paketa ndihme për industritë e prekura - Business Magazine Albania

Pano Soko: Nevojiten paketa ndihme për industritë e prekura

Pano Soko

Tashmë që kriza ekonomike është shpalosur plotësisht, janë evidentuar tre drejtimet kryesore, ku kriza ka goditur: konsumi, indeksi i besimit dhe situata buxhetore

Konsumi, për shkak edhe të pavëmendjes së qeverisë, ka marrë një goditje shumë të fortë duke tërhequr pas vetes gjithë ekonominë. Treguesit e 9-mujorit e nxorën qartë që masat e marra në drejtim të kufizimeve të aktivitetit ekonomik, vendosja e fashave orare, kufizimi i lëvizjeve etj., të pashoqëruara me paketa kompensimi ndihmash nga ana e qeverisë, krijoi një gropë të madhe në ekonomi, që sipas parashikimeve të përafërta pritet të jetë në masën 1.2-1.4 miliardë Euro (7%-10%) për vitin 2020.

Për të lexuar artikullin e plotë abonohu në një nga paketat tona.
Kliko këtu për t'u abonuar.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0