Pajisja që redukton zhurmat e trafikut në dhomë

zhurmat e trafikut

Njerëzit që jetojnë në vende ku trafiku është shumë i madh përballen me një problem gjatë muajve të verës: mbajtja e dritareve hapur do të thotë hyrja e zhurmave brenda. Por një pajisje për anulimin e zhurmës mund ta zgjidhë këtë dilemë.

Bhan Lam nga Universiteti Teknologjik “Nanyang” në Singapor dhe kolegët e tij kanë krijuar një pajisje që mund të përgjysmojë zhurmën e trafikut urban, duke zvogëluar tingujt që vijnë përmes një dritareje të hapur.

Për të shmangur zhurmën në rrugë, studiuesit përdorën 24 altroparlantë të vegjël dhe i fiksuan ato në grilat e sigurisë së një dritare në Singapor. Studiuesit i programuan ata, që të lëshonin tinguj në të njëjtën frekuencë të zhurmës të zbuluar nga një sensor i vendosur jashtë dritares.

Lexoni: Program ekspozimi për Startup-et shqiptare

Pajisja ishte më e suksesshme në anulimin e zhurmës midis frekuencave prej 300 dhe 1000 Hz, me një ulje deri në 50 përqind të zhurmës për tinguj brenda këtij diapazoni. Kjo pajisje nuk shmang zërat e njerëzve.

Teknologjia e përdorur në këtë pajisje është e ngjashme me atë të përdorur në kufjet që heqin zhurmën.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale