Program ekspozimi për Startup-et shqiptare

Startup

Ekspozohuni ndaj ekosistemit gjerman për të mësuar dhe për t’u njohur me rrjetet gjermane të startup-eve dhe aktorët e tjerë të ekosistemit!

BE për Inovacion ka hapur thirrjen për aplikime për Programin e Matchmaking dhe Ekspozimit në Gjermani duke filluar nga 13 korriku.

Bujqësia dhe turizmi janë ndër sektorët më të rëndësishëm të ekonomisë shqiptare. Zhvillimi i mëtejshëm i këtyre dy sektorëve është thelbësor për zhvillimin ekonomik të Shqipërisë. Startup-et mund të japin një kontribut të rëndësishëm për këtë duke zhvilluar teknologji, produkte, zinxhirë të rinj furnizimesh, strategji të marketingut ose shërbime inovative që ndihmojnë në përmirësimin e efikasitetit duke mbrojtur mjedisin dhe burimet në kuptimin e qëndrueshmërisë ekologjike.

Grupi i parë fton të gjithë up-et shqiptare që janë në sektorët / industritë e mëposhtme:

  • Zonat rurale / Agro-Tech,
  • Teknologji e Pastrimit
  • Turizëm

Një total prej 15 startup-esh, që përshtaten në secilin nga sektorët e lartpërmendur, kanë zhvilluar MVP-të e tyre dhe po kërkojnë mënyra për të marrë ekspozime dhe përvoja mësimore për t’u zhvilluar më tej dhe zgjeruar / shkallëzuar ndërkombëtarisht, do të kenë mundësinë për të shkuar në Gjermani për një periudhë 2 javore.

Përzgjedhja e pjesëmarrësve është një proces me dy hapa. Së pari, aplikimet me shkrim do të shikohen nga ekspertë shqiptarë dhe gjermanë dhe do të futen në listat e startup-eve premtuese, të cilët më pas do të ftohen të prezantojnë konceptin e tyre të biznesit drejtpërdrejt, i cili do të zhvillohet në shtator!

Një juri e pavarur do të bëjë zgjedhjen përfundimtare për grupin e parë. Udhëtimi studimor për në Gjermani do të bëhet në fillim të tetorit 2020! Thirrja për aplikim është e hapur nga 13 korriku deri më 21 gusht. Ju mund të përdorni linkun më poshtë për të aplikuar për grupin e parë!

https://socialimp.wufoo.com/forms/qpumc4g1n2tqwk/

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale