Program ekspozimi për Startup-et shqiptare

Program ekspozimi për Startup-et shqiptare

Startup

Ekspozohuni ndaj ekosistemit gjerman për të mësuar dhe për t’u njohur me rrjetet gjermane të startup-eve dhe aktorët e tjerë të ekosistemit!

BE për Inovacion ka hapur thirrjen për aplikime për Programin e Matchmaking dhe Ekspozimit në Gjermani duke filluar nga 13 korriku.

Bujqësia dhe turizmi janë ndër sektorët më të rëndësishëm të ekonomisë shqiptare. Zhvillimi i mëtejshëm i këtyre dy sektorëve është thelbësor për zhvillimin ekonomik të Shqipërisë. Startup-et mund të japin një kontribut të rëndësishëm për këtë duke zhvilluar teknologji, produkte, zinxhirë të rinj furnizimesh, strategji të marketingut ose shërbime inovative që ndihmojnë në përmirësimin e efikasitetit duke mbrojtur mjedisin dhe burimet në kuptimin e qëndrueshmërisë ekologjike.

Grupi i parë fton të gjithë up-et shqiptare që janë në sektorët / industritë e mëposhtme:

  • Zonat rurale / Agro-Tech,
  • Teknologji e Pastrimit
  • Turizëm

Një total prej 15 startup-esh, që përshtaten në secilin nga sektorët e lartpërmendur, kanë zhvilluar MVP-të e tyre dhe po kërkojnë mënyra për të marrë ekspozime dhe përvoja mësimore për t’u zhvilluar më tej dhe zgjeruar / shkallëzuar ndërkombëtarisht, do të kenë mundësinë për të shkuar në Gjermani për një periudhë 2 javore.

Përzgjedhja e pjesëmarrësve është një proces me dy hapa. Së pari, aplikimet me shkrim do të shikohen nga ekspertë shqiptarë dhe gjermanë dhe do të futen në listat e startup-eve premtuese, të cilët më pas do të ftohen të prezantojnë konceptin e tyre të biznesit drejtpërdrejt, i cili do të zhvillohet në shtator!

Një juri e pavarur do të bëjë zgjedhjen përfundimtare për grupin e parë. Udhëtimi studimor për në Gjermani do të bëhet në fillim të tetorit 2020! Thirrja për aplikim është e hapur nga 13 korriku deri më 21 gusht. Ju mund të përdorni linkun më poshtë për të aplikuar për grupin e parë!

https://socialimp.wufoo.com/forms/qpumc4g1n2tqwk/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0