Pagat e punonjësve të biznesit të vogël dhe të vetëpunësuarve do të hidhen në llogari. Flet ministri Ahmetaj në Opinion


Arben Ahmetaj, ministër i Rindërtimit, ka folur rreth shpërndarjes së fondit mbështetës për ekonominë në emisionin Opinion të TV Klan. Ai tha se, biznesi i vogël dhe të gjithë të vetëpunësuarit përfitojnë 26 mijë lekë në muaj, si pagë për shkak të mbylljes të aktivitetit. Ai ritheksoi se paga do të shpërndahet në llogaritë personale bankare të çdo përfituesi.

Sipas Ahmetajt, “Buxheti i shtetit do t’u japë 26 mijë lekë në muaj të vetëpunësuarve dhe biznesit të vogël, pra nga fasha 0 deri në 14 milionë lekë xhiro”. Në total, fondi i pagave për biznesin e vogël është 710 mln lekë. Ai theksoi se është  vendosur të, “bëhet edhe një hap tjetër, të paguhet edhe një person tjetër duke dhënë kështu 2-fishin e fondit. Pagat do t’u shkojnë bizneseve në llogaritë e tyre bankare”.

Fondi për të vetëpunësuarit dhe biznesin e vogël që do të disbursohet nga qeveria është rreth 1.6 miliardë lekë nga 310 milionë lekë që është fondi i pagave, sipas Kryeministrit Rama e konfirmuar nga regjistrat e tatimeve.

Përsa i përket kompensimit të qerasë së objekteve të biznesit, kërkuar më parë nga sipërmarrësit e biznesit të vogël, ministri mohoi mundësinë e këtij përfitimi, duke thënë se nuk do të merret në konsideratë.

Përsa i përket biznesit të madh ministri tha sa ai do të duhet të adaptohet. Rritjen e fondit për disa pagesa e bëri të ditur kryeministri Edi Rama gjatë ditës së hënë. Ndërsa ministri Ahmetaj detajoi gjatë emisionit.

Sipas tij, “Paketa e sotme Rama 2, mund të pasohet edhe nga paketa tjetër. Task-forcë është duke verifikuar në terren se kush nga kompanitë e mëdha po punojnë”.

Përsa i përket ndihmës ekonomike, ministri Ahmetaj tha se mesatarisht pagesa është 5.300 deri në 8.200 lekë në muaj, duke theksuar se edhe kjo shumë do të dyfishohet.

 

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0