Paga mesatare në Shqipëri është 52 600 lekë - Business Magazine Albania

Paga mesatare në Shqipëri është 52 600 lekë


Paga mesatare bruto në Shqipëri është rritur 4.5% në një vit duke arritur në 52 600 lekë në muaj. Bazuar në të dhënat tatimore, shifra e INSTAT i përket tremujorit të dytë të këtij viti.

Rritja e pagës flet për një ecuri më të mirë të tregut të punës. Shkalla e papunësisë është ndër nivelet më të ulëta. Ekonomistët mendojnë se kjo nuk është tërësisht pasojë e zhvillimeve positive në vend, por edhe e nivelit të lartë të emigracionit.

Sektori financiar ofron pagat më të larta në ekonominë e vendit. Në këtë rast, çdo i punësuar paguhet mesatarisht 111 mijë lekë në muaj. Në tregun e komunikimit dhe informacionit paga mesatare mujore është rreth 88 mijë lekë në muaj, ndërsa në sektorin publik, një pagë mesatare është 63 mijë lekë.

Në shërbimet tregti-hoteleri, paga mesatare është 39 mijë lekë në muaj. Ky sektor ul edhe mesataren e pagave. Sipërmarrës në fushën e turizmit shpesh ankohen për mungesë të stafit, ose largim të shpejtë të tij, ku paga vlerësohet të ketë ndikim parësor. Në turizëm, kompanitë kanë shtuar së fundi trajnimet dhe kurset për formim, në përpjekje për të rritur cilësinë dhe për të zgjatur kohën e qëndrimit të punonjëse në këto shërbime.

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0