Paga mesatare në Shqipëri është 52 600 lekë


Paga mesatare bruto në Shqipëri është rritur 4.5% në një vit duke arritur në 52 600 lekë në muaj. Bazuar në të dhënat tatimore, shifra e INSTAT i përket tremujorit të dytë të këtij viti.

Rritja e pagës flet për një ecuri më të mirë të tregut të punës. Shkalla e papunësisë është ndër nivelet më të ulëta. Ekonomistët mendojnë se kjo nuk është tërësisht pasojë e zhvillimeve positive në vend, por edhe e nivelit të lartë të emigracionit.

Sektori financiar ofron pagat më të larta në ekonominë e vendit. Në këtë rast, çdo i punësuar paguhet mesatarisht 111 mijë lekë në muaj. Në tregun e komunikimit dhe informacionit paga mesatare mujore është rreth 88 mijë lekë në muaj, ndërsa në sektorin publik, një pagë mesatare është 63 mijë lekë.

Në shërbimet tregti-hoteleri, paga mesatare është 39 mijë lekë në muaj. Ky sektor ul edhe mesataren e pagave. Sipërmarrës në fushën e turizmit shpesh ankohen për mungesë të stafit, ose largim të shpejtë të tij, ku paga vlerësohet të ketë ndikim parësor. Në turizëm, kompanitë kanë shtuar së fundi trajnimet dhe kurset për formim, në përpjekje për të rritur cilësinë dhe për të zgjatur kohën e qëndrimit të punonjëse në këto shërbime.

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale