OBSH: Pandemia COVID-19 po përshpejton ritmet e përhapjes

OBSH: Pandemia COVID-19 po përshpejton ritmet e përhapjes


Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se pandemia COVID-19 po përshpejton ritmet e përhapjes, pasi të dhënat e fundit tregojnë për rreth 360 mijë të prekur dhe tashmë ka raste në pothuajse të gjitha vendet e botës. Sipas të dhënave, më shumë se 15 mijë njerëz kanë humbur jetën, në të gjithë botën, si pasojë e COVID-19.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH, Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, theksoi se shtetet duhet të shtojnë masat mbrojtëse për të luftuar pandeminë, si testimi dhe gjurmimin e kontakteve të personave të prekur. Ai tha se shtetet nuk mund të fitojnë vetëm “duke u mbrojtur”, por se ato duhet edhe të “sulmojnë”.

OBSH u shpreh se testi është mënyra kryesore, e ndërsa ka përgëzuar shtetet që ia kanë dalë të testojnë me shpejtësi, nga ana tjetër ka këmbëngulur se të gjitha rastet e dyshuara duhen testuar patjetër.

Lexoni: Nuk ka prova që ushqimi është burim apo rrugë transmetimi i Covid-19. Flet Autoriteti Europian i Sigurisë ushqimore

“Disa vende, nuk kanë pasur nevojë që të vendosin masa izoluese sepse kanë testuar e gjurmuar në mënyrë efektive rastet e dyshuara”, ka deklaruar OBSH.

Politika e vetëizolimit “mund të blejë kohë” tha drejtori i emergjencave shëndetësore Dr Mike Ryan, por gjurmimi i kontakteve dhe izolimi i rasteve të prekura është çelësi ndaj frenimit të përhapjes së virusit.

“Askush nuk ka qenë i përgatitur në trajtimin e kësaj sëmundjeje”, tha Dr Mike Ryan, teksa u përgjigj për një përhapje të mundshme të pandemisë në Afrikë.

Lexoni: 7 këshilla si të përqëndroheni në këto kohë

“Shtetet afrikane nuk janë në një situatë të ndryshme dhe disa prej tyre janë në një situatë edhe më të pasigurt.” Ai shtoi se vendet afrikane kanë një historik të menaxhimit të epidemive dhe tha se OKB është plotësisht e gatshme që t’i mbështesë ato.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0