Nuk ka blerje online nga Amerika. Kontinenti ul kuotat për Shqipërinë


 

Nëse jeni në Shqipëri dhe doni të blini online një produkt në kontinentin amerikan, e keni të pamundur. Disa klientë që blejnë veshjet e aksesorët e tyre onlinë, bëjnë të ditur për BusinessMag.al se kjo është bërë e pamundur prej disa javësh tashmë. Përgjigjia është e thjeshtë, tregut amerikan i kanë mbaruar kuotat e shitjes online për vendin tonë, jo se ne kemi shtuar blerjet, por për shkak të uljes së kuotave nga tregu përtej oqeanit.

Në një korrepsondencë me klientë të interesuar, kompania tregtare amerikane spjegon “Për shkak të rritjes së kufizimeve të imponuara nga USPS për shkak të kufizimeve të import/eksportit në Shqipëri, ne kemi qenë të detyruar të shtojmë Shqipërinë në listën e vendeve ku nuk mund të dërgojmë. Në të ardhmen, nëse zhduken kufizimet postare në internet dhe çështjet doganore, ne mund të rivendosim transportin. Nëse kjo do të ndodhë, do të përpiqemi ta bëjmë të ditur këtë fakt ose të kontaktojmë blerësit e mëparshëm për t’u bërë të ditur se mund të blejnë me ne përsëri”.

Blerjet online nga të gjitha tregjet e huaja janë frenuar këtë vit në Shqipëri, për shkak të uljes së kufirit të taksueshëm në Gusht të vitit 2016.

Të dhënat zyrtare të Institutit të Statistikave tregojnë se në gjysmën e parë të këtij viti, u transportuan rreth 240 ton mallra me postë, me një rënie mbi 10% ndaj të njëjtës periudhë të një viti më parë.

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale