Njerëzit e sukesshëm mendojnë ndryshe


Njerëzit e suksesshëm vijnë nga të gjitha rrugët e jetës, por pavarësisht kësaj ata kanë të gjithë diçka të përbashkët: aty ku të tjerët shohin barriera, ata shohin sfidat të cilat duhet t’i kalojnë.

Vetbesimi i tyre vjen si pasojë e aftësisë që ata kanë për të shmangur negativitetin, i cili shumë njerëz i lë mbrapa.

Pengesat nuk e bllokojnë rrugën, ato janë rruga.

Në një studim të kryer në Adobe, 96% e punonjësve e identifikuan kreativitetin si thelbësor për suksesin e tyre, si në aspektin e të ardhurave dhe vlerës që ata sjellin në botë. Për më tepër, 78% dëshironin që ata të ishin në gjendje të mendonin ndryshe, duke besuar se do të përparonin më shpejt përmes karrierës së tyre.

Kjo prespektivë ndihmon njerëzit e suksesshëm të mendojnë ndryshe nga pjesa tjetër, gjë që është e rëndësishme, sepse nëse mendoni si të gjithë ju do të përballeni me të njëjtat vështirësi. Duke menduar jashtë kutisë njerëzit e suksesshëm ngrihen përtej limiteve të tyre.

Ata kanë vetbesim. Njerëzit e suksesshëm besojnë fort në idetë e tyre, sepse e dinë se një ide e dështuar nuk është një reflektim i aftësisë së tyre; përkundrazi, ata e shohin atë si një mundësi të mrekullueshme për të mësuar.

Ata janë të përmbajtur. Njerëzit me shumë sukses janë të përmbajtur, sepse vazhdimisht monitorojnë emocionet e tyre dhe i kuptojnë ato dhe ata e përdorin këtë njohuri për të reaguar me vetëkontroll në situata sfiduese. Kur gjërat shkojnë drejt greminës, ata arrijnë të jenë të qetë. Ata e dinë se pa marrë parasysh sa gjëra të mira apo të këqija ndodhin, gjithçka ndryshon me kalimin e kohës. E vetmja gjë që mund të bëjnë është të përshtaten për të qëndruar të lumtur dhe nën kontroll.

Ata janë të ndershëm. Njerëzit e suksesshëm besojnë se ndershmëria dhe integriteti, megjithëse të dhimbshme në kohë, gjithmonë sjellin më të mirën. Ata e dinë se ndershmëria lejon lidhjet e vërteta me njerëzit dhe se gënjeshtra gjithmonë kthehet për t’ju kafshuar në fund. Në fakt, një studim i Notre Dame tregoi se njerëzit që shpesh gënjejnë përjetojnë më shumë probleme të shëndetit mendor sesa ata që tregohen më të ndershëm.

Ata kërkojnë fitore të vogla. Njerëzit e suksesshëm pëlqejnë të sfidojnë veten dhe të konkurrojnë, edhe kur përpjekjet e tyre japin vetëm fitore të vogla. Fitoret e vogla krijojnë receptorë të rinj androgjenë në fushat e trurit përgjegjëse për shpërblimin dhe motivimin. Kjo rritje në receptorë e androgjenit rrit ndikimin e testosteronit, i cili më tej rrit besimin dhe lakminë për të kapur sfidat. Kur arrini një sërë fitimesh të vogla, rritja në besimin tuaj mund të zgjasë për muaj të tërë.

Ata janë gjithmonë duke mësuar. Njerëzit e suksesshëm shpesh dinë më shumë se të tjerët, sepse vazhdimisht përpiqen të mësojnë. Ata kërkojnë të rriten vazhdimisht dhe mbushin çdo moment të lirë me vetë-arsimim. Ata nuk e bëjnë këtë sepse është “gjëja e duhur për të bërë”; ata e bëjnë këtë sepse është pasioni i tyre. Ata gjithmonë kërkojnë mundësi për t’u përmirësuar dhe gjëra të reja për të mësuar rreth vetes dhe botës.

/WeForum

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale