Një rutinë mëngjesi si ajo e CEO së Google. Bazohet në 3 gjëra të thjeshta - Business Magazine Albania

Një rutinë mëngjesi si ajo e CEO së Google. Bazohet në 3 gjëra të thjeshta

rutinë mëngjesi

Mos u joshni nga rutinat e famshme që nuk ju përshtaten juve apo stilit tuaj të jetesës. Ndiqni drejtimin e Pichai dhe gjeni atë që është e thjeshtë, e qëndrueshme dhe e fokusuar në qëllime.

Nëpër portale të ndryshme gjenden me dhjetra rutina për mëngjesin, por kjo nuk do të thotë se ato funksionojnë edhe për ju. Çelësi i suksesit nuk është pasqyrimi i asaj që bëjnë të famshmit që tërheqin vëmendjen.

Merrni për shembull CEO e Google Sundar, Pichai. Rutina e tij është, ajo që shumica mund ta konsiderojnë një mëngjes të shtune mjaft standarde: zgjohuni në një orar të mirë, lexoni gazetat/portalet, pini pak çaj, mendoni për tablonë e madhe.

Tingëllon pa frymëzim, apo jo? Në fakt, rituali i tij i mëngjesit zbulon 3 gjëra kryesore në lidhje me manitë rutinë që ne shpesh i harrojmë:

  1. Rutinat e mëngjesit nuk janë “një masë që i përshtatet të gjithëve”

Po, Oprah mund të meditojë dhe të ndezë qirinj për qartësi dhe qetësi, dhe Mark Cuban mund të kalojë në inbox zero deri në orën 7 të mëngjesit. Kjo nuk do të thotë që të njëjtat taktika do të funksionojnë për ju. Ne të gjithë kemi prirje, interesa, personalitete dhe aftësi të ndryshme. Rutinat e suksesshme të mëngjesit vijnë në çdo formë dhe madhësi. Vetë Pichai kundërshtoi normën e “zgjohu herët dhe shkëlqe” të rutinave të mëngjesit: “Unë nuk jam një person i mëngjesit,” tha ai. Pra, pse të ngrihesh në agim?

  1. Rutinat e mëngjesit nuk duhet të kenë të bëjnë me produktivitetin

Na pëlqen të përmendim emrat e manjatëve të biznesit kur kërkojmë frymëzim në rutinën e mëngjesit. Dhe, në shumicën e rasteve të tyre, rutinat e mëngjesit kanë të bëjnë me më shumë, ose për të gjetur më shumë fokus/qetësi për të qenë në gjendje të bëjnë akoma më shumë. Por një rutinë e mëngjesit mund të jetë po aq e lidhur me rritjen e shëndetit mendor të dikujt me 30 minuta yoga ose meditim, shkrim në ditar, ose, si Pichai, duke lexuar gazetën. Çështja nuk është se ju jeni më produktiv; çështja është se ju keni një qëllim në mendje. Dëshironi të jeni më të qetë? Të bëni më shumë kohë për veten? Të shkoni në palestër? Gjeni një qëllim të vetëm dhe bëjeni atë qëllimin e rutinës tuaj të mëngjesit.

Lexoni: 6 gjëra që duhet të bëni në mëngjes për të qenë më të lumtur në punë

  1. Konsistenca është gjithçka

Në përvojën time, ju me të vërtetë nuk filloni të shihni përparim të vërtetë drejt qëllimit tuaj derisa të arrini një muaj, ndonjëherë më gjatë. Dhe kjo nuk do të ndodhë kurrë nëse nuk jeni konsistent. Zgjidhni një rutinë që ju përshtatet juve dhe qëllimit tuaj dhe qëndroni me të.

Por e gjithë çështja është se duhet të jetë e juaja. Pra, së pari duhet të filloni me qëllimin tuaj:

  • Cili është një qëllim i madh (por i arritshëm) që dëshironi të arrini me rutinën tuaj të mëngjesit?
  • Ndiqni rutinën tuaj aktuale të mëngjesit për disa javë pa bërë ndonjë ndryshim. Cilat zakone/aktivitete që përfshini ju afrojnë ose ju largojnë nga qëllimi juaj?
  • Cilat rrethana ju mbajnë aktualisht larg nga qëllimi që mund të ndryshoni? Cilat rrethana nuk mund t’i ndryshoni (dhe duhet t’i injoroni)?
  • Cilat aktivitete nuk i keni bërë ende që do t’ju afronin me qëllimin tuaj?
  • Çfarë masash suksesi do të vendosnit për të vlerësuar përparimin?

Këshilla e fundit: Mos u dekurajoni. Ju mund të ndryshoni rutinën tuaj me kalimin e kohës për të gjetur diçka që funksionon më mirë ose të vendosni qëllime të reja që kërkojnë një rutinë të re. Vetëm sigurohuni që i jepni secilës  kohë për të bërë magjinë e saj para se të shkoni te tjetra.

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0