Një robot ndihmon përdoruesit e karrigeve me rrota të ecin - Business Magazine Albania

Një robot ndihmon përdoruesit e karrigeve me rrota të ecin

Një robot ndihmon përdoruesit e karrigeve me rrota të ecin

Shpikja e Wandercraft u mundëson njerëzve të lidhur me karrige me rrota të ngrihen në këmbë, të ecin dhe të bëjnë shumicën e detyrave të thjeshta.

Qëllimi i tyre është të lejojnë njerëzit që jetojnë me aftësi të kufizuara të jenë të pavarur dhe t’u japin të moshuarve mundësinë të ecin përsëri.
Eksoskeletit i duhen vetëm disa minuta për ta vendosur, dhe Kevin Piette, i cili humbi përdorimin e këmbëve 10 vjet më parë, thotë se mund ta bëjë vetë.
“Hera e parë që ngrihem në këmbë është shumë mbresëlënëse, sepse mund ta bësh shumë lehtë, shumë qetë, rehat. Dhe pastaj ju keni këtë qëndrim të drejtë që në fakt e kishit harruar. Është gjithashtu shumë bukur të jesh në gjendje të jesh në të njëjtin nivel me njerëzit në vend që t’i shikosh gjithmonë nga poshtë”, tha Piette.

Të jesh në gjendje të ngrihesh në këmbë sjell edhe shpërblime shëndetësore. Piette thotë se ka përmirësuar qarkullimin e tij të gjakut, gjë që e ndihmoi tretjen e tij dhe gjithashtu e lejoi atë të reduktonte sasinë e ilaçeve që merrte.

Modeli i fundit i ekzoskeletit po përdoret gjithashtu në spitale për të ndihmuar në procesin e rehabilitimit.

euronews.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0