Nine i Australisë arrin marrëveshje me Google dhe Facebook - Business Magazine Albania

Nine i Australisë arrin marrëveshje me Google dhe Facebook

Nine Entertainment Co Holdings Ltd, transmetues dhe publikues australian, ka njoftuar se ka nënshkruar një marrëveshje shumëvjeçare të furnizimit me përmbajtje me Google-in dhe Facebook-un, në bazë të ligjeve të reja të licencimit për rritjen e fitimeve.

Tre firmat më të mëdha mediale të Australisë kanë marrëveshje me dy kompanitë amerikane të teknologjisë, të cilat kishin kundërshtuar ligjet deri këtë vit çka çoi në negocim të tarifave që do të paguhen lidhur me klikimet në platformat e tyre.

Shefi ekzekutiv i Nine-it, ka njoftuar se do të sigurojë artikuj dhe klipe për platformën e Google-it, News Showcase, për pesë vite dhe për një produkt të ngjashëm të Facebook-ut për tre vite.

“Këto marrëveshje do të kontribuojnë në mbështetjen e gazetarisë së rangut botëror në të cilën biznesi ynë lulëzon”, i ka thënë Mike Sneesby stafit përmes një email-i të brendshëm.

Ai ka shtuar se marrëveshjet do të ndihmojnë gjithashtu firmën të ndjekë rritjen për të mbështetur forcën e saj në një hark kohor afatgjatë. Gjatë muajve të fundit, marrëveshjen me gjigantët e teknologjisë e kanë nënshkruar edhe dy media të tjera tradicionale australiane, të cilat dominojnë tregun, Seven West Media Ltd dhe NeWs Corp-i i Rupert Murdoch.

Detajet financiare nuk janë bërë të ditura, mirëpo Nine ka thënë se priste ta ndihmonin në rritjen e fitimit para taksave në njësinë e saj botuese deri në 40 milionë dollarë. Kjo deri në muajin qershor të vitit 2022.

Këto lëvizje të publikuesve australianë vijnë pas një mosmarrëveshje për shkak të ligjeve të qeverisë australiane që detyruan fillimisht Facebook-un të bllokonte të gjitha përmbajtjet e palëve të treta në platformën e tij. Më pas, kompanitë e mëdha teknologjike janë regjistruar për të paguar për përmbajtjen e publikuesve vendas.

REUTERS

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0