Nike aktivizon JUST DO IT


Formula “Just Do It” ka ndihmuar për të ndërtuar një markë shumë të njohur dhe të suksesshme. Strategjia kryesore për të ndërtuar këtë markë, ka qenë pajisja me atlete profesionale e sportistëve elitarë dhe reklamimi i tyre me video ngacmuese. Kjo fushatë marketingu ka qenë shumë frymëzuese për njerëzit. Ata e kanë ndjerë fuqinë e alëve “Just Do It.” Konsumatorët, tashmë po përqafojnë gjithmonë e më shumë një gamë të larmishme të ofertave dixhitale.

Për t’iu përgjigjur këtij trendi të kohës, Nike po përpiqet t’i pajisë klientët e saj me një aplikacion që i plotëson kërkesat e tyre më së miri. “Tani njerëzit thonë, unë do ta bëj atë që kam nisur, por puna e NIKE është të na bëjë të mos mjaftohemi vetëm duke thënë “Just Do It”, por të na ofrojë një shërbim që ndihmon që ta bëjmë diçka, ” tha Stefan Orlander. Me bizneset që po rriten shpejt siç janë Uber dhe Airbnb, konsumatorët po presin që çdo kompani të zhvillojë aplikacionet e veta.

“Pritshmëritë tona rriten çdo ditë,” deklaroi Olander. “Nëse përdor aplikacionin Nike është mirë sepse marr informacion, kur të vrapoj më shpejt dhe kur më ngadalë.” “Në fund të ditës, të qenit në pëllëmbë të dorës së shumë njerëzve dhe krijimi i një lidhjeje të drejpërdrejtë me çdo sportist në botë është mjeti më i fuqishëm i marketingut që është në treg.” Duke u përshtatur me mentalitetin e një ofruesi shërbimesh, prodhuesi i atleteve mund të sjellë “inovacion dhe frymëzim tek çdo sportist në botë,” raportoi Olander.

“Gjatë gjithë ekzistencës sonë, ne jemi përqëndruar të bëhemi kompania më e mirë dhe do të vazhdojmë ta bëjmë këtë,” shtoi ai. “Është shumë interesante kur mendojmë për veten tonë si një kompani shërbimesh – jo thjesht prodhues – për të ndihmuar njerezit të rrisin rendimentin e tyre në atë që bëjnë.”

 

/Artikulli u publikua më parë në faqen 15 të numrit 9 të revistës Business Magazine Albania. Për të shfletuar të plotë revistën klikoni këtu.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale