Nga 1 qershori ndryshon tatimi i pagave - Business Magazine Albania

Nga 1 qershori ndryshon tatimi i pagave

Nga 1 qershori pagave të fashës nga 40 – 60 mijë lekë do t’i lehtësohet barra tatimore, kurse do të ketë deri dyfishim taksash për pagat më të larta.

Me ligjin e ri për tatimin mbi të ardhurat të gjithë ata që marrin 50 mijë lekë ose më pak do t’u mbahen vetëm kontributet e sigurimeve shoqërore dhe shëndetësore të cilat janë rreth 35 për qind e pagës dhe 12 për qind paguhen nga punëmarrësi.

Për pagat nga 50 mijë e 1 lekë deri në 60 mijë lekë në muaj do të paguhet tatim mbi të ardhurat në masën 13 për qind të shumës mbi 35 mijë lekë.

Lexo edhe: Koha për deklarimin e pagës bruto 2022, në 30 prill përfundon afati ligjor, kujdes nga penalitetet

Për një punonjës me pagë 60 mijë lekë, taksa që duhet të paguajë tashmë është 3250 lekë në muaj.

Për pagat 60 – 200 mijë lekë tatimi do jetë 13% dhe sipër 200 mijë lekëshit me 23%.

Shembuj konkretë:

Paga mujore 60 000 lekë: tatim mbi pagë: 3250 lekë

Pagat deri në 200 000 lekë: tatim mbi pagë, 13 për qind e shumës mbi 30 mijë.

Paga 100 mijë lekë paguan 9 100 lekë.

Paga 200 mijë lekë ka tatim 22 100 lekë.

Pagat mbi 200 000 lekë paguajnë në mënyrë fikse 22 100 lekë plus 13 për qind të çdo shume më tepër. Kështu një pagë 800 000 lekë do të paguajë tatim 100 100 lekë ose një të tetën e pagës

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0