Nga 1 Korriku, paga minimale në Shqipëri rritet me 2000 lekë. Bëhet 32.000 lekë - Business Magazine Albania

Nga 1 Korriku, paga minimale në Shqipëri rritet me 2000 lekë. Bëhet 32.000 lekë

paga minimale

Pas gjashtë muajsh, paga minimale do të vendoset në masën 32,000 lekë, duke u rritur me 2,000 lekë. Ministrja e Financave e bëri të ditur këtë gjatë daljes së saj për shtyp, ku bëri një analizë të ecurisë ekonomike të vitit të kaluar dhe pritshmërive për këtë vit.

Ministrja Delina Ibrahimaj tha se, efektet e zbatimit për rritjen e pagës nisin nga 1 Korriku. Ajo është lidhur edhe me ndryshimet në deklarimin e pataksueshëm. Nga 1 Korriku nis deklarimi i tavanit të ardhurave të pataksueshme nga 30,000 në 40,000 lekë.

Sipas saj, “Paga minimale dhe rritja e deklarimit të tavanit të ardhurave, por edhe rritja e pagave për sektorë të tjerë të parashikuar në buxhet nisin nga 1 Korriku i këtij viti. Niveli i pagave në subjektet private përcaktohet nga tregu. Ajo që mund të bëjë shteti në drejtim të politikave të pagave është përcaktimi i pagë minimale, gjithsesi duke u treguar të kujdesshëm që të mos marrë hapa të nxituara që do të ndikonin negativisht në ekonomi. Kjo është edhe arsyeja pse rritja e pagës minimale këtë vit është 2,000 lekë. Nga 30,000 lekë do të shkojë në 32,000 lekë”, tha ministrja. Ajo theksoi se më këtë rritje po tregohet kujdes për të mos rritur pagat tej asaj që ekonomia mund të mbajë”.

Lexo: Erion Braçe: paga minimale të rritet në 40 mijë lekë

Paga minimale prej 30 000 zgjat kështu për një vit e gjysëm. Një vit më parë, në Janari 2021, hyri në fuqi vendimi për rritjen e pagës minimale nga 26,000 në 30,000 lekë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0