Netflix tani edhe në Shqipëri - Business Magazine Albania

Netflix tani edhe në Shqipëri


Rrjeti më i madh i shërbimeve televizive në internet, Netflix, publikoi lajmin se do të shtrijë shërbimin në më shumë se 130 shtete të botës. Në këtë listë përfshihet Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia.

“ Sot jemi dëshmitarë të lindjes së rrjetit më të madh televiziv botëror në internet,” deklaroi drejtori ekzekutiv i Netflix Reed Hastings. Me këtë lançim, konsumatorët nga e gjithë bota,–nga Singapori në Shën Petersburg, nga San Françisko në Sao Paolo– do të kenë mundësinë të shijojnë programet televizive dhe filmat në kohë rekord. Nëpërmjet internetit, ne po i japim fuqi konsumatorit të shikojë kur, ku dhe si të dojë programet e preferuara.”

Me një muaj regjistrim falas ju mund të shijoni serialet dhe filmat më të fundit . Në vitin 2016, kompania planifikon të hedhë në rrjet 31 seriale të rinj dhe një numër të madh filmash apo dokumentarësh.

Kjo platformë është në gjuhën angleze, por jo vetëm. Netflix sot shtoi gjuhët arabe, koreane, kineze dhe në total ka 17 gjuhë të përdorura.

“ Nga sot dhe në vazhdim, ne do të dëgjojmë dhe do të mësojmë, duke shtuar më shumë gjuhë të huaja në platformën Netflix,” tha Hastings. “ Ne do të vazhdojmë të sjellim histori të mëdha nga çdo vend i botës dhe për të gjithë njerëzit.”

Netflix nuk do të jetë i disponueshëm në Kinë, megjithëse kompania po përpiqet të gjejë mënyra të jetë e pranishme dhe në vendin komunist. Platforma gjithashtu nuk mund të përdoret në Krime, Korenë e Veriut dhe Siri.

Që nga viti i themelimit të Netflix në 2007 në ShBA, shërbimi filloi të përhapet në fillim në Kanada, Amerikën Latine, Europë, Australi, Zelandën e Re, Japoni dhe më gjerë.

Netflix mund të përdoret nga çdo pajisje teknologjike me internet duke përfshirë kompjuterat personal, tabletët, smartphonet, Smart TV etj.

Ju mund ta përdorni platformën Netflix falas për një muaj duke u regjistruar në www.netflix.al

Ja lista e shteteve ku mund të përdoret Netflix.

Rreth Netflix

Netflix është rrjeti më i madh i shërbimeve televizive në internet me mbi 70 milion përdorues nga 190 shtete të botës. Në këtë platform mund të gjeni mbi 125 milion orë filma, seriale dhe dokumentarë. Anëtarët mund të shikojnë sa, kur dhe ku të duan, mjafton një lidhje interneti. Anëtarët mund të shikojnë programet duke bërë pushime, sa herë të duan dhe pa reklama.

/Netflix/

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0