Nëse keni një ide biznesi në fushën e teknologjisë, atëherë aplikoni për t'u bërë pjesë e programit të inkubatorit në ICK - Business Magazine Albania

Nëse keni një ide biznesi në fushën e teknologjisë, atëherë aplikoni për t’u bërë pjesë e programit të inkubatorit në ICK


Innovation Centre Kosovo (ICK) ka lançuar thirrjen e 17-të për ide biznesi në fushën e teknologjisë së informacionit dhe komunikimit. Afati për aplikim mbyllet më 28 Shkurt 2018.

Sipërmarrësit e rinj dhe inovatorët me ide biznesi konkurruese kanë mundësi për t’u bërë pjesë e programit të inkubatorit në ICK. Me përkrahjen e Innovation Centre Kosovo ju do të mund të transformoni një ide të shkëlqyer në biznes të suksesshëm. Thirrja për aplikim është e hapur edhe për kompanitë e regjistruara, por jo më të vjetra se 2 vjet.

Bizneset startup që do të fitojnë të drejtën për t’u bërë pjesë e inkubatorit do të përfitojnë edhe shumë shërbime të tjera si:

  • Qasje në Grante 
  • Konsulencë dhe mentorim të vazhdueshëm – 15 apo më shumë mentorë janë në dispozicion për t’ju dhënë mbështetje dhe t’ju ndihmojnë të zgjeroni rrjetin tuaj.
  • Qasje në rrjete investitorësh ndërkombëtarë – Ne ju lidhim me investitorët e duhur nëpërmjet eventeve të ndryshme si: Banks, PODIM, StartupYard, Hello Tomorrow, Rockstar Accelerator, ABC Accelerator, Google for Entrepreneurs, Krypto Lab, etj.
  • Pjesëmarrje në konferenca kombëtare & ndërkombëtare, panaire dhe B2B – me zbritje apo edhe pa pagesë. (Si për shembull: Websummit; KOSICT; Berlin Startup Scene; Startup Istanbul; Tirana Innovation Week; CEBIT, etj)
  • Shërbime pritjeje – Zyrë moderne në zemër të Prishtinës bashkë me startup-e të tjera. Infrastrukturë miqësore me mjedisin dhe shërbimet të tjera në dispozicion – 24/7
  • Trajnim për bizneset startup – zhvillim dhe planifikim të planit të biznesit
  • Shërbime nga Amazon Web Service
  • Shërbime nga Microsoft BizSpark Network Partner
  • Shërbime nga Sendgrid
  • Qasje në hapësirat e përbashkëta në ICK

Qëllimi i ICK-së është që të përzgjedhë idetë e biznesit, të cilat janë inovative dhe konkurruese me tendenca të rritjes dhe shndërrimit në biznese të suksesshme.

Për më shumë informacion si dhe për të aplikuar online, klikoni KËTU.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0