Nëse i thoni këto pesë fraza shpesh, ju jeni një udhëheqës më i mirë se sa mendoni! - Business Magazine Albania

Nëse i thoni këto pesë fraza shpesh, ju jeni një udhëheqës më i mirë se sa mendoni!

Nëse i thoni këto pesë fraza shpesh, ju jeni një udhëheqës më i mirë se sa mendoni! Aftësia juaj për të komunikuar në mënyrë efektive me punonjësit tuaj është çelësi i suksesit që do të arrini si udhëheqës. Por për të motivuar dhe frymëzuar njerëzit me fjalë duhet një qasje shumë njerëzore në mënyrën se si u flisni atyre. Këtu janë pesë shembuj të asaj që liderët e mëdhenj do të shprehin vërtet me gojë për të angazhuar zemrat dhe mendjet e njerëzve.

  1. “Do ta kishim të pamundur ta kishim përfunduar këtë projekt pa ndihmën tuaj.”

Konsideroni këtë një mënyrë të shkëlqyeshme për të shprehur mirënjohje dhe për t’i thënë faleminderit dikujt u mundua më shumë seç duhet dhe seç e ka për detyrë , ju bën të dukeni mirë në rolin tuaj drejtues. Ta shprehësh këtë mirënjohje publikisht, para të gjithë ekipit është veçanërisht kënaqësi dhe e vendos punonjësin tënd në piedestalin që ai ose ajo meriton.

2.  “Çfarë do të bëjë ti po të ishe në situatën time”

Ekziston një nocion i rremë që udhëheqësit që kërkojnë këshilla perceptohen si më pak kompetentë. Studimet tregojnë të kundertën; njerëzit që kërkojnë këshilla të perceptohen si më kompetent. Arsyeja pse kjo funksionon është se drejtuesit më efektivë janë emocionalisht të pranishëm dhe kërkojnë ndihmë kur është e nevojshme. Nga ana tjetër, ata krijojnë hapësirë ​​për autenticitetin dhe për të vërtetën, në mënyrë që të tjerët të jenë të lirë të bëjnë të njëjtën gjë. Duke qenë të sinqertë, të vërtetë emocionalisht dhe duke u dhënë anëtarëve të ekipit leje të jenë të njëjtë, ekipet lidhen dhe bashkëpunojnë më mirë.

  1. “Çfarë mund të bëj për të ndihmuar?”
    Lexo: Kompanitë rrezikojnë gjoba deri në 15 milionë euro,nëse nuk respektojnë projektligjin e BE

Kjo frazë ka qenë veçanërisht e mirëpritur gjatë periudhave tepër stresuese të shkaktuara nga pandemia. Është gjithashtu i dobishëm për anëtarët e ekipit të paraqitur me një afat kohor ose ndonjë skenar sfidues. Ofrimi i ndihmës tregon se me të vërtetë keni krahët e kolegëve të punës.

  1. “Ky ishte qartë gabimi im.”

Udhëheqësit efektivë nuk fshihen pas mendjemadhësisë ose statusit të tyre dhe nuk ia kthejnë përgjegjësinë dikujt tjetër. Ata shfaqen me përulësi për t’i kuptuar dhe për t’i pranuar gabimet e tyre. Ky shembull ndihmon edhe ekipin të jetë i sinqertë dhe të mos ketë frikë të bëjë gabimet e veta.
Pranimi i të qenit njerëzor dhe bërja e gabimeve është zbuluar gjithashtu se rrit besimin. Paul Zak, autor i Trust Factor: The Science of Creating High Performance Companies, thotë: “Njerëzit që nuk janë të përsosur janë më tërheqës për ne. Ne i pëlqejmë ata më shumë sesa njerëzit që duken shumë të përsosur.

  1. ”Nuk e di”

Sinqerisht, është e pakëndshme të pranosh se nuk di diçka, veçanërisht nëse je në një rol udhëheqësi kur njerëzit presin që ti të kesh të gjitha përgjigjet. Tani imagjinoni ta vini veten në pozicionin që të ndjeheni rehat me mos dijen. E rrallë, me të vërtetë. Garry Ridge, kryetar dhe CEO i kompanisë ËD-Ridge thotë se “Nuk e di” fraza më e fuqishme që ai ka mësuar ndonjëherë.
Ridge thotë se kur njeriu pranon mosdijen, ai filloi të mësonte dhe të rritej — shumë. “Sapo kuptoni se dini gjithçka, ju mbyllni të gjitha mundësitë për të mësuar më shumë dhe për të marrë këndvështrime të ndryshme,” -thotë Ridge.  inc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0