Në Prizren pritet të hapet parku për qytetarët e prekur nga tërmeti
Përditësuar së fundmi: 28/11/2019

Në Prizren pritet të hapet parku për qytetarët e prekur nga tërmeti

Share
nga Eridon Elshani
Nën 28, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Qeveria e Kosovës ka vendosur të hapë Parkun Inovativ Trajnues në Prizren, në dispozicion për banorët e prekur nga tërmeti në Shqipëri.

Vendimi është bërë i ditur nga kryeministri në detyrë i Kosovës, Ramush Haradinaj, nëpërmjet një postimi në Facebook.

Thuhet se Parku Inovativ Trajnues në Prizren, do të jetë në dispozicion si strehë e përkohshme e të gjithë atyre që kanë pësuar nga tërmeti tragjik që goditi Shqipërinë.

“Së bashku me Ambasadën Gjermane në Prishtinë, zyrën e GIZ-it në Kosovë dhe Komunën e Prizrenit,  nisur përgatitjet e nevojshme për pranim-strehim, kujdes shëndetësor dhe ushqimor në Parkun Inovativ dhe Trajnues.

Gjithashtu, deri në 800 shtretër dhe hapësira akomoduese do të jenë në dispozicion për banorët që kanë pësuar nga kjo tragjedi”, ka shkruar Haradinaj.