Në pranga drejtori i Audi. I dyshuar për skandalin e naftës


Drejtori i Audi, Rupert Stadler është akuzuar për mashtrim dhe reklama të rreme nga zyra e prokurorit të Mynihut në hetimin e vazhdueshëm të emetimeve të Grupit Volkswagen. 

Audi ka shitur mbi 210 mijë makina me probleme me gazin.

Lexoni: Gjermania gjobit Volkswagen për skandalin e naftës

Prokurorët e Mynihut thanë se Rupert Stadler është arrestuar për shkak të frikës se mund të pengonte një hetim të vazhdueshëm mbi skandalin, duke e zhytur Volkswagen (VW) në një krizë lidershipi.

Një gjyqtar në Gjermani ka urdhëruar që Stadler të qëndrojë në paraburgim, për të parandaluar pengimin e procesit të hetimit lidhur me naftën.

Audi dhe VW konfirmuan arrestimin dhe theksuan se ka ende një mundësi të pafajësisë për Stadler. Stadler vetë nuk ka dhënë akoma një koment.

Standler do të merret në pyetje ditën e mërkurë, sepse edhe ai ka nevojë të konsultohet me avokatin.

Muajin e kaluar u zbulua se plotë 60 mijë modele të makinave A6 dhe A7 kishin probleme në motorët me naftë dhe të çlirimit të gazit helmues.

/CNBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale