Gjermania gjobit Volkswagen për skandalin e naftës


Gjoba prej 1 miliard euro (1.2 miliardë dollarë) u njoftua nga prokurorët publikë dhe kompania, e cila e quan këtë një skandal që ka tronditur kompaninë dhe ka shkatërruar shitjet e industrisë së makinave me naftë.

“Kjo është një nga gjobat më të larta të vëna ndonjëherë në një kompani në Gjermani”, tha prokurori gjatë një deklarate.

Volkswagen tha se e pranoi ndëshkimin, i cili lidhej me mbikëqyrjen jo të përshtatshme në departamentin që zhvillon motorët dhe sistemet e transmetimit.

Volkswagen e pranoi gjobën dhe nuk do të paraqesë asnjë ankesë kundër saj. Duke vepruar kështu, kompania gjithashtu pranon përgjegjësinë e saj për krizën e naftës dhe e konsideron këtë si një hap tjetër të madh drejt tejkalimit të këtyre problemeve”.

Volkswagen pranoi në vitin 2015 se kishte manipuluar miliona motorë dizel për të mashtruar testet e rrezatimit.

Makinat me naftë nga Volkswagen dhe filiali i saj Audi mashtruan në rregullat e ajrit të pastër me softuerë, të cilët bënin që emetimet të dukeshin më pak toksike seç ishin në të vërtetë.

Skandali theu besimin midis konsumatorëve dhe rregullatorëve në teknologjinë e naftës. Penalitetet tashmë i kanë kushtuar Volkswagen mbi 30 miliardë dollarë në paralajmërime, dënime ligjore dhe marrëveshje për zgjidhjen.

Martin Winterkorn, ish-shefi ekzekutiv i Volkswagen, u padit muajin e kaluar nga prokurorët e SHBA-së. Ai u akuzua për vjedhje parash dhe komplot për të mashtruar konsumatorët amerikanë dhe për të dëmtuar Aktin e Ajrit të Pastër.

/CNN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale