Ndryshimet klimatike/ 20 mijë njerëz humbën jetën nga i nxehti ekstrem në Evropën Perëndimore - Business Magazine Albania

Ndryshimet klimatike/ 20 mijë njerëz humbën jetën nga i nxehti ekstrem në Evropën Perëndimore

qëllimeve klimatike

Më shumë se 20,000 njerëz humbën jetën në të gjithë Evropën Perëndimore si pasojë e të nxehtit përvëlues të kësaj vere. Analiza zbulon kërcënimet që vijnë nga ngrohja globale e shkaktuar nga ndryshimet klimatike, thanë shkencëtarët.

Gjatë valëve të të nxehtit të verës, temperaturat tejkaluan 40gradë C  në Londër, zonat në Francën jugperëndimore arritën 42C dhe Sevilja dhe Kordoba në Spanjë vendosën rekorde prej 44C.

Analiza nga grupi i shkencëtarëve World Weather Attribution zbuloi se temperatura të tilla të larta do të kishin qenë praktikisht të pamundura pa krizën klimatike. Humbjet e jetëve  ishin 20% më të larta në rajonet ku ishin lëshuar alarme të kuqe të temperaturës ekstreme.

Lexo edhe: Evropa përjetoi tetorin më të ngrohtë në histori

Në Spanjë, Instituti Shëndetësor Carlos III i mbështetur nga shteti vlerëson se kishte 4,655 vdekje që i atribuohen valëve të të  nxehtit.Instituti Robert Koch, agjencia shëndetësore e qeverisë gjermane, vlerëson se 4,500 njerëz vdiqën në vend gjatë muajve të verës, veçanërisht për shkak të temperaturave ekstreme.

Vera e vitit 2022 ishte më e nxehta e regjistruar, sipas shërbimit të BE-së për ndryshimet klimatike Copernicus./ The Guardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0