Ndihma financiare për bizneset e prekura nga Coronavirus është në rrugë e sipër në SH.B.A


Ndërsa shpërthimi i koronavirusit i detyron njerëzit të marrin masa paraprake shtesë dhe të shmangin vendet e mbushura me njerëz, bizneset po vuajnë. Në New York City, për shembull, disa restorante po pësojnë rënie të shitjeve deri në 30%, sipas Wall Street Journal. Për shkak se kjo lloj rënie e të ardhurave mund të jetë shkatërruese për bizneset e vogla, qeveria amerikane po ofron ndihmë financiare për kompanitë që janë goditur financiarisht nga ky virus.

Shtëpia e Bardhë po vlerëson gjithashtu masa shtesë, për të zvogëluar goditjen e bizneseve dhe për të zbutur ndikimin në ekonomi. Ndërkohë, qeveritë e shtetit dhe të qyteteve po marrin nisma të ngjashme.

Lexo: Policia e Shtetit merr masa ndaj COVID-19, mbyll mbi 500 lokale, palestra dhe disko
Qeveria federale

Presidenti Trump nënshkroi një projekt-ligj që lejon administratën e biznesit të vogël të lëshojë rreth 7 miliardë dollarë kredi me interes të ulët. Administrata presidenciale, si dhe ligjvënësit në Capitol Hill, po diskutojnë masa shtesë, që ende nuk janë nënshkruar në ligj, duke përfshirë:

 • Ndihmë për kompanitë ajrore dhe lundrimet
 • Një ulje e taksës së pagave
 • Pagë për të sëmurët, për ata që preken nga virusi që nuk kanë përfitime nga punëdhënësi i tyre
 • Akses i përmirësuar në testimin e koronavirusit
 • Ndihma financiare për punëtorët me paga në orë, të prekur nga bizneset e vogla.
 • Bizneset e vogla do kenë akses më shumë të marrin kredi.

 

Nju York

Shteti i New York ka parë më shumë se 170 raste, shumica e çdo shteti, me shumicën e grupeve në Westchester County. Komisioneri për Shërbime të Biznesit të Vogël, New York City, Gregg Bishop i tha Gazetës se masat e mëposhtme do të vihen në dispozicion për rreth 2.600 biznese në New York City:

 • Bizneset deri në 100 punonjës që mund të dokumentojnë një rënie në shitje prej 25% ose më shumë javët e fundit mund të kenë të drejtë për kredi me interes zero deri në 75,000 dollarë
 • Bizneset me më pak se pesë të punësuar mund të kenë të drejtë për grante në para deri në 40% të kostove të pagave për dy muaj, të cilat do të jenë mesatarisht rreth 6,000 dollarë

 

San Francisko

Kryetari i bashkisë London Breed ka shpallur një gjendje të jashtëzakonshme, dhe Dhoma e Tregtisë në San Francisko po përgatitet të kërkojë masa nga qeveria e qytetit, ku përfshihen:

 • Heqja dorë nga tarifat e përkohshme, si tarifat e trotuarëve, që mund të jenë një ngarkesë për restorantet që tashmë kanë fitime të ulëta.
 • Ndihmë për hotelet dhe agjensitë e tjera të mikpritjes

 Lexo: AlbGroup pezullon pjesërisht aktivitetin. Puna nis të pezullohet edhe në shërbime

Uashington

Shteti ka patur më shumë vdekje se çdo shtet, me shumicën e grupeve në një shtëpi pleqsh në periferinë e Seattle të Kirkland. Patronët janë frikësuar. Sipas zyrës së guvernatorit Jay Inslee, shteti po përgatitet të përfundojë:

 • Kushtet e favorshme të kredisë për bizneset, që hasin probleme të rrjedhës së parave
 • Falja e borxhit dhe vonesave për punëtorët
 • Faturat e shtyra, tarifat e hequra dhe kreditë pa interes

Burimi: INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale