AlbGroup pezullon pjesërisht aktivitetin. Puna nis të pezullohet edhe në shërbime


Puna remote, apo edhe pezullimi i saj duket zgjidhja më e përshtatshme sot. Nuk flasim vetëm për kompanitë e teknologjisë, të cilave u mjafton një kompjuter apo internet. Kompanitë e përgjegjshme duket se duhet të marrin një vendim të zgjuar, që edhe nëse prek të ardhurat aktuale, në fakt siguron më shumë mundësi në afatgjatë.

Lajmi vjen nga kompanitë e shërbimeve. Valbona Begolli, drejtuese e një grupi kompanish në fushën e shërbimeve dhe konsulencës bën të ditur për Businessmag se ka vendosur të pezullojë aktivitetet, duke ua komunikuar këtë punonjësve dhe partnerëve në biznes, klientëve. Përjashtohet nga ky vendim vetëm puna me objekte dhe institucione që kanë nevoja emergjente.

Begolli thekson se, “pas një diskutimi me bordin drejtues, vendosëm që kjo është zgjidhja më e mirë për punonjësit tanë, familjet e tyre, të afërmit, klientët tanë dhe të gjithë shoqërinë”. Një vendim aspak i dhimbshëm, por i domosdoshëm sipas Begollit.

Sipas saj, sipërmarrja për shkak të situatës së krijuar, për të mbrojtur stafin tonë, familjarët tanë e njerëzit e dashur, duhet të punojë nga shtëpia ose ta pezullojë aktivitetin për pak ditë.

Vendimi i Albpastrim, Albakademy dhe AlbSolution, nënkupton pezullimin e aktivitetit për më shumë se 100 të punësuar dhe dhjetëra klientë të cilët, drejtuesit e AlbGruop, shpresojnë në mirëkuptimin.

Vendimet edhe në sektorin e shërbimeve vijnë një ditë pas vendimeve nga kompanitë e teknologjisë së informacionit. Kompania IDS, me drejtues Agron Shehaj, IRDA, kompani konsulence dhe zhvillimi, ashtu si edhe kompania e IT New Media Communications, New Media Dixhital dhe Businessmag, bënë të ditur vendimin e tyre për punën remote.

Përgjegjshmëria, vetëizolimi duken zgjidhja më e mirë këto ditë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale