Ndërton orën dixhitale, arrestohet nxënësi mysliman në SHBA


Një nxenes 14-vjeçar u arrestua në Teksas pasi kishte shkuar në shkollë me një orë të cilën e kishte ndërtuar vetë, por që dyshuan se mos ishte bombë. Djaloshi mysliman deklaroi se e kishte sjell në shkollë orën për t’ia treguar profesorit të inxhinierisë.

Arrestimi i Ahmed Mohamed, familja e të cilit është me origjinë nga Sudani, ka shkaktuar reagime të mëdha, duke bërë që edhe Presidenti Obama ta ftojë në Shtëpinë e Bardhë.

“Orë e bukur, Ahmed. Dëshiron ta sjellësh në Shtëpinë e Bardhë? Ne duhet të frymëzojmë më shumë fëmijët si ti që të duan shkencën. Kjo është ajo çfarë e bën Amerikën të madhe”, shkroi Obama në rrjetin social Twitter.

Një ftesë për ta takuar e ka bërë edhe Marck Zuckerberg, i cili ka thënë se fëmijët si Ahmed duhet të përgëzohen, në vend që të arrestohen. Ai e ka ftuar atë në zyret e Facebook dhe e ka inkurajuar që të vazhdojë të krijojë.

Në rrjete sociale ka pasur shumë reagime, duke përfshirë edhe disa shkencëtarë të NASA-s. Menjëherë është krijuar edhe një hashtag “#IstandwithAhmed”.
Këshilli i myslimanëve amerikanë ka thënë se do të bëjnë një hetim të këtij incidenti, ndërsa policia ka thënë se janë shumë të kujdesshëm për çdo informacion që ka të bëjë me ndonjë bombë.

Ahmed ia kishte treguar profesorit të tij orën, ndërsa ai e kishte përgëzuar, por edhe këshilluar që të mos ia tregonte ndonjë profesori tjetër. Gjatë një ore tjetër leksioni, ora kishte lëshuar një tingull, gjë që frikësuar një profesor i cili edhe i kishte njoftuar autoritetet.

“Ajo dukej sikur një bombë”, u shpreh ai. Familjarët e Ahmed janë shprehur shumë të zemëruar, pasi thanë se djali i tyre është paragjykuar për shkak të origjinës dhe fesës të cilës i përket.

 

Ky artikull u publikua së pari në shqip tek lajmifundit.al

Must watch
Business Mag Nr. #24 - Tetor 2020

Numri 24 i revistës Businessmag.al sjell një panoramë të zhvillimeve, përshtatjeve dhe ecurisë në sektorë të ndryshëm të ekonomisë. Në të njëjtën kohë, shohim zhvillime relativisht të kënaqshme.  Organizime të reja si Dhoma Ekonomike e Gruas, duket si një shpresë për më shumë zë, lobim dhe mbështetje për gratë sipërmarrëse dhe sipërmarrjet e reja.

Gjatë kësaj periudhe angazhime si programi “Ringrihu më i fortë”, ishin një lloj kundërpërgjigje ndaj dëmeve ekonomike që po shkakton pandemia.

Influencerat vijojnë të rrisin hapësirat e tyre dhe janë bërë një instrument i rëndësishëm marketimi. Në brendësi të revistës do të gjeni renditjen e top 100 influencerave më të mëdhenj në vend.

Gjatë kësaj vere ndërkohë, vetë Businessmag pati një fushatë të suksesshme të promovimit të turizmit shqiptar. Qindra të rinj u angazhuan të dërgojnë foto dhe përshkrimet e vendeve të ndryshme të Shqipërisë.

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale