Ndërton orën dixhitale, arrestohet nxënësi mysliman në SHBA

Ndërton orën dixhitale, arrestohet nxënësi mysliman në SHBA


Një nxenes 14-vjeçar u arrestua në Teksas pasi kishte shkuar në shkollë me një orë të cilën e kishte ndërtuar vetë, por që dyshuan se mos ishte bombë. Djaloshi mysliman deklaroi se e kishte sjell në shkollë orën për t’ia treguar profesorit të inxhinierisë.

Arrestimi i Ahmed Mohamed, familja e të cilit është me origjinë nga Sudani, ka shkaktuar reagime të mëdha, duke bërë që edhe Presidenti Obama ta ftojë në Shtëpinë e Bardhë.

“Orë e bukur, Ahmed. Dëshiron ta sjellësh në Shtëpinë e Bardhë? Ne duhet të frymëzojmë më shumë fëmijët si ti që të duan shkencën. Kjo është ajo çfarë e bën Amerikën të madhe”, shkroi Obama në rrjetin social Twitter.

Një ftesë për ta takuar e ka bërë edhe Marck Zuckerberg, i cili ka thënë se fëmijët si Ahmed duhet të përgëzohen, në vend që të arrestohen. Ai e ka ftuar atë në zyret e Facebook dhe e ka inkurajuar që të vazhdojë të krijojë.

Në rrjete sociale ka pasur shumë reagime, duke përfshirë edhe disa shkencëtarë të NASA-s. Menjëherë është krijuar edhe një hashtag “#IstandwithAhmed”.
Këshilli i myslimanëve amerikanë ka thënë se do të bëjnë një hetim të këtij incidenti, ndërsa policia ka thënë se janë shumë të kujdesshëm për çdo informacion që ka të bëjë me ndonjë bombë.

Ahmed ia kishte treguar profesorit të tij orën, ndërsa ai e kishte përgëzuar, por edhe këshilluar që të mos ia tregonte ndonjë profesori tjetër. Gjatë një ore tjetër leksioni, ora kishte lëshuar një tingull, gjë që frikësuar një profesor i cili edhe i kishte njoftuar autoritetet.

“Ajo dukej sikur një bombë”, u shpreh ai. Familjarët e Ahmed janë shprehur shumë të zemëruar, pasi thanë se djali i tyre është paragjykuar për shkak të origjinës dhe fesës të cilës i përket.

 

Ky artikull u publikua së pari në shqip tek lajmifundit.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0