Ndahet nga jeta shpikësi i “cut, copy paste”Larry Tesler, ikona e “cut, copy paste”, ka vdekur në moshën 74 vjeç. Z. Tesler filloi të punojë në Silicon Valley në fillim të viteve 1960, në një kohë kur kompjuterat ishin të paarritshëm për shumicën dërrmuese të njerëzve.

Ishte falë inovacioneve të tij, të cilat përfshinin “cut”, “copy” dhe “paste”, që kompjuteri personal u bë i thjeshtë për t’u mësuar dhe përdorur.

“Shpikësi i cut, copy dhe paste, find dhe replace, por dhe më shumë, ishte ish-student i Xerox Larry Tesler,” njoftoi kompania në një postim në twitter. “Dita juaj e punës është më e lehtë falë ideve të tij revolucionare.”  Tesler lindi në Bronx, Nju Jork, në 1945 dhe studioi në Universitetin Stanford në Kaliforni.

Lexo: Për çfarë shërben superkompjuteri që Britanisë i kushtoi miliona dollarë

Larry Tesler: Njeriu i historisë në “Luginën e Silikonit”

Pas diplomimit, ai u specializua në hartimin e faqeve për përdoruesit domethënë, duke i bërë sistemet kompjuterike më miqësore për përdoruesit.

Ai ka punuar për një numër firmash kryesore të teknologjisë gjatë karrierës së tij. Ai filloi në Qendrën Kërkimore Xerox Palo Alto (Parc), përpara se Steve Jobs t’a punësonte atë në Apple, ku kaloi 17 vjet dhe u ngritur në karrierë si shkencëtar. Pasi u largua nga Apple, ai investoi në arsimim dhe punoi në periudha të shkurtra në Amazon dhe Yahoo.

Në vitin 2012, ai i tha BBC-së të Silicon Valley: “Fillon një proçes i ri në jetë, pasi ti ke fituar para, del në pension, ti e shpenzon kohën tënde për të financuar ndërmarrje të tjera. Pas këtij procesi, ti përjeton një emocion të madh, kur ndan me gjeneratën e re aftësitë që ti ke fituar ndër vite.”

‘Një vizion antikulturor’

Ndoshta risia më e famshme e zotit Tesler është komanda e “cut dhe paste”, e cila më parë bazohej në metodën e vjetër të redaktimit, në të cilën njerëzit do të duhet të prisnin fizikisht pjesë të tekstit dhe do t’i ngjisnin diku tjetër. Komanda u përfshi në programet e Apple në kompjuterin Lisa në 1983 dhe Macintosh origjinal që u nxorr në treg vitin e ardhshëm.

Një nga bindjet më të forta të Z. Tesler ishte se sistemet kompjuterike duhet të ndalonin përdorimin e “Modes”, të cilat në atë kohë ishin të zakonshme në hartimin e software. Modes lejojnë përdoruesit të kontrollojnë funksionet e software dhe aplikacioneve, por i bëjnë kompjuterat më të ndërlikuar dhe të marrin kohë gjatë komandave.

Lexo: Facebook do të blejë një kompani që mundëson kontrollin e kompjuterëve me mendjen tuaj

Aq i fortë ishte mendimi i tij, sa që në webfaqen e Z. Tesler quhej “nomodes.com”, emri në Twitter ishte “@nomodes”, dhe madje edhe targa e regjistrimit të makinës së tij ishte “No Modes”.

Muzeu i Historisë së Kompjuterave të Silicon Valley tha që Z. Tesler “Kombinoi trajnimin e shkencave kompjuterike me një vizion antikulturor, që kompjuterët duhet të jenë për të gjithë”.

Burimi: BBC

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale