NASA do të ndryshojë emrat e disa galaktikave

NASA

Objektet e largëta kozmike siç janë planetet, galaktikat dhe mjegullnajat, nganjëherë referohen nga komuniteti shkencor me emra jozyrtarë.

Ndërsa bashkësia shkencore punon për të identifikuar dhe adresuar diskriminimin sistemik dhe pabarazinë në të gjitha aspektet e fushës, ka arritur në përfundimin se disa nga këta emra mund të jenë të dëmshme.

NASA po shqyrton ndryshimin e terminologjisë jozyrtare për objektet kozmike, si pjesë e angazhimit të saj ndaj diversitetit, barazisë dhe përfshirjes. Shënjestra e parë e NASA-s është mjegullnaja planetare NGC 2392. Astronomët e njohin atë me pseudonimin ‘Eskimo Nebula’ (Mjegullnaja Eskimeze), të cilën e fitoi sepse forma e saj spektakolare i ngjan një koke me kapuç.

Lexoni: Hikvision ndihmon klientët të ndërtojnë vijën e parë të mbrojtjes

 “Agjencia amerikane do e ndryshojë emërtimin e saj sepse ‘Eskimo’ është parë gjerësisht si një term kolonial me një histori raciste, të imponuar ndaj indigjenëve të rajoneve të Arktikut”, tha NASA në një deklaratë.

Një shembull tjetër i një pseudonimi të konsideruar ‘racist’ që NASA dëshiron të tjetërsojë është ai i ‘Galaktikave Binjake Siameze.’ Ai i referohet NGC 4567 dhe NGC 4568, dy galaktika të cilat ndahen me 52 milionë vite dritë dhe janë në proces përplasjeje me njëra-tjetrën.

NASA

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale