Musk thotë se e ka zhvilluar algoritmin për të “zgjidhur” problemin e autizmit dhe skizofrenisë


Sipas Elon Musk, kompania tij e specializuar në teknologjinë nervore, mund të ketë gjetur “zgjidhjen” për problemet me skizofreni dhe autizëm.

Qëllimi i Neuralink është të krijojë një çip ku integrohet algoritmi, që pastaj mund të implantohet në trurin e një personi dhe do të jetë në gjendje të regjistrojë aktivitetin e trurit dhe ta stimulojë atë potencialisht.

Lexoni gjithashtu:

Musk thotë se ndërtimi i një qyteti “të banueshëm” në Mars, kërkon një mijë anije kozmike dhe 20 vjet punë

Duke folur në një podcast të quajtur “Artificial Intelligence” me Lex Fridman, Musk u pyet se cilat janë zbulimet më interesante që mund t’i sjellë kompania e tij Neuralink.

“Mendoj se Neuralink që nga fillimi do të zgjidhë shumë probleme që lidhen me trurin. Mund të trajtojë autizmin, skizofreninë, humbjen e kujtesës – sepse të gjithë përjetojnë humbje të kujtesës në faza të ndryshme të moshës. Prindërit nuk mund të mbajnë mend fëmijët e tyre”, ka thënë Musk.

Mbetet e paqartë, se çfarë ka dashur të thotë me “zgjidhjen” lidhur me autizmin, pasi që autizmi nuk është një sëmundje nervore, por paaftësi zhvillimore.

“Autizmi nuk është një sëmundje dhe nuk mund të ‘shërohet’. Shpesh njerëzit mendojnë se ky është një aspekt themelor i identitetit të tyre”, thuhet në raportin e Shoqatës Kombëtare të Autizmit në Britaninë e Madhe. Organizata Botërore e Shëndetit, e karakterizon skizofreninë si një “çrregullim të rëndë mendor”.

Lexoni:

Tesla sfidon Volkswagen, Mercedes dhe BMW, hap fabrikën e parë në Gjermani

Musk e themeloi Neuralink në vitin 2016, derisa në vitet e para të ekzistencës, kompania operonte në fshehtësi.

Këtë vit, kompania ka qenë më e zëshme pasi publikoi në korrik një letër të bardhë në lidhje me hartimin e një çipi për tru. Gjithashtu, Elon Musk me shumë entuziazëm njoftoi se kompania ka filluar testimin e disa majmunëve.

Neuralink chip

Musk ka thënë më herët se teknologjia mund të përdoret për të trajtuar gjendjet neurologjike siç janë Alzhaimer dhe Parkinson.

Ai gjithashtu i tha Fridman-it, se kjo teknologji mund të përdoret për të trajtuar “dëmtimin kritik të trurit ose palcës kurrizore”. Por qëllimi i tij eventual është të bashkojë vetëdijen njerëzore me algoritëm.

“Neuralink synon të adresojë rrezikun ekzistencial që lidhet me inteligjencën artificiale. Ne nuk do të jemi më të zgjuar se një super kompjuter dixhital, kështu që nëse nuk mund ta mposhtim, do të provojmë t’i bashkohemi”, ka thënë Musk për Fridman.

Dëgjoni intervistën e tij të plotë KËTU

MarketsInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale