Modestia... Ja si shfaqet ajo tek njerëzit e suksesshëm - Business Magazine Albania

Modestia… Ja si shfaqet ajo tek njerëzit e suksesshëm

Ne jetojmë në një botë në të cilën më injorantët perceptohen si më të talentuarit (efekti Dunning-Kruger) dhe më të zgjuarit nënvlerësojnë vlerën e tyre (sindroma mashtruese). Edhe pse mund të duket ironike, në fakt është një tragjedi e tmerrshme. Në fakt, njerëzit më të zgjuar dhe më të aftë janë tretur në një sistem që është i qëndrueshëm, por që nuk përparon.

Për më tepër, ata me një IQ më të lartë priren të përjetojnë më shumë probleme dhe humbasin shumë përfitime sociale. Për shembull, ata mund të mos arrijnë fare një karrierë profesionale ose të humbasin një rrjet të mirë miqsh ose një partner.

Mbikualifikimi është një problem për t’u punësuar

Njerëzit e zgjuar shpesh pretendojnë se nuk janë të tillë, sepse ndihen si peshq të mëdhenj në pellgje të vogla. Në fakt, ka kaq pak vende pune në dispozicion për punonjësit shumë të kualifikuar, saqë ata nuk kanë zgjidhje tjetër përveçse të ulin pritshmëritë e tyre dhe të shkurtojnë rezymetë e tyre.

Lexo edhe: ABCDE, teknika që ju ndihmon të kontrolloni mendimet

Në fakt, mbikualifikimi shihet si një kërcënim në shumë mjedise pune. Së pari, kjo është për shkak të mungesës së pozicioneve të mjaftueshme për këta lloj njerëzish. Së dyti, kompanitë shpesh mendojnë se nuk janë gjithmonë në gjendje ose duan t’u japin këtyre llojeve të punonjësve atë që meritojnë.

Universiteti i Australisë Perëndimore kreu një studim që pretendonte se shumë menaxherë supozojnë se kur një individ është i mbikualifikuar për një pozicion, ata mund të mërziten. Gradualisht, besimi se ata janë të mbikualifikuar për pozicionin e tyre do të thotë se ata përfundojnë duke u shkëputur nga përgjegjësitë e tyre dhe ata ndihen të përjashtuar.

Ka shumë paragjykime rreth njerëzve të zgjuar dhe të talentuar. Kjo shpjegon pse, për të mbijetuar dhe thjesht për të gjetur një punë, ata shpesh zgjedhin të ulin pamjet e tyre dhe të shkurtojnë rezumetë e tyre.

Kërkimi i përjetshëm për t’u përshtatur në shoqëri

Universiteti i Singaporit kreu një studim që pretendonte se ndërsa shumica dërrmuese janë të lumtur duke ndarë kohën me miqtë, njerëzit më të zgjuar e shijojnë më shumë vetminë. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se ata janë antisocialë ose se nuk kanë nevojë për një lidhje me të tjerët. Në fakt, të gjitha qeniet njerëzore duhet të jenë të lidhur.

Megjithatë, nëse njerëzit e zgjuar duan të ndërtojnë një rrjet bazë miqësish, ata shpesh detyrohen të zbehin veten e tyre të vërtetë dhe të krijojnë një karakter me më pak thellësi dhe shkëlqim. Kjo do të thotë se ata janë në gjendje të lidhen me të tjerët duke bërë biseda më të parëndësishme.

Nevoja për të mos tërhequr vëmendjen

Njerëzit e zgjuar ndonjëherë pretendojnë se nuk janë për të shmangur vuajtjet. Kjo mund të duket e çuditshme, por ndodh shpesh. Për shembull, një fëmijë me aftësi të larta intelektuale shpesh vuan nga situata të ngacmimit. Në të vërtetë, shumë fëmijë të zgjuar kalojnë një pjesë të mirë të jetës së tyre akademike duke iu nënshtruar pseudonimeve dhe fyerjeve.

Gjithmonë do të ketë njerëz që vlerësojnë dhe kërkojnë shkëndijat më të ndritshme. Askush nuk duhet të fikë kurrë dritën e tij të brendshme vetëm për të jetuar në errësirë me të tjerët. Duhet t’i besojmë vetes.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0