Modeli 3 i Tesla ka qenë makina elektrike më e shitur në SHBA këtë vit


InsideEV vlerësoi se Tesla shiti 67,650 makina të Modelit 3 në SHBA deri në Qershor. Tesla zuri 3 nga 5 vendet më të mira në mesin e automjeteve plotësisht elektrike, me dy vendet tjera që i takojnë Chevrolet Bolt EV dhe Nissan Leaf.

Vlerësimet bazohen në faktorë si numrat e identifikimit të automjeteve dhe të dhënat e shitjeve.

Dy nga automjetet elektrike të profilit më të lartë që janë prodhuar gjatë vitit të kaluar, Jaguar I-Pace dhe Audi e-tron, duket se po shiten në një numër relativisht të ulët në SHBA. Rreth 1.073 modele I-Pace dhe 1.835 e-trone u shitën në SHBA deri në Qershor, vlerësoi InsideEVs, ndonëse shitjet për e-tron filluan në prill.

Këto ishin pesë automjetet elektrike më të shitura në SHBA gjatë gjysmës së parë të këtij viti, sipas InsideEVs:

  • 1. Tesla Model 3: 67,650
  • 2. Tesla Model X: 9,000
  • 3. Chevrolet Bolt EV: 8,281
  • 4. Modeli Tesla S: 7,225
  • 5. Nissan Leaf: 6.008.

Tesla raportoi se ka gjeneruar shitje globale më mirë se sa pritej për tremujorin e dytë të këtij viti, me 95.200 automjete të shitura. Kjo tejkaloi rekordet e mëparshme tremujore të prodhimit të automjeteve elektrike prej 90,700 automjetesh, të vendosura gjatë tremujorit të katërt të vitit 2018 dhe përfaqësoi një rritje të madhe gjatë tremujorit të parë të këtij viti, kur Tesla shiti 63,000 automjete.

BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale