Miliona telefona Android janë infektuar me këtë malware të ri të rrezikshëm - Business Magazine Albania

Miliona telefona Android janë infektuar me këtë malware të ri të rrezikshëm

infektuar

Studiuesit e sigurisë kanë ndarë detaje në lidhje me një lloj malware që thuhet se ka infektuar mbi 10 milionë pajisje Android në më shumë se 70 vende.

Zbuluar nga firma e sigurisë mobile Zimperium, malware GriftHorse abonon përdoruesit në shërbime premium SMS dhe ka qenë në të që të paktën në nëntor të 2020.

Në një postim në blog, studiuesit e Zimperium, Aazim Yaswant dhe Nipun Gupta, e përshkruajnë GriftHorse si një nga “fushatat më të përhapura” që ata kanë gjurmuar këtë vit.

Dyshja vlerësojnë se malware ka ndihmuar bandën të fitojë “qindra miliona euro”.

Lexoni: Miliona telefonë të vjetër, laptopë dhe pajisje smart mund të ndalojnë së punuari për këtë arsye të çuditshme

Malware i sofistikuar

Studiuesit vërejnë se malware shpërndahet përmes aplikacioneve në dukje të mirë që janë të listuara në dyqanin zyrtar të Google Play, si dhe në dyqanet e aplikacioneve Android të palëve të treta.

Kur instalohet, malware do të sulmojë përdoruesit me dritare mashtruese dhe njoftime që shpërndajnë çmime të rreme dhe oferta speciale. Nëse një përdorues klikon në njoftim, do t’i kërkohet të fusë numrat e tij të telefonit për të kërkuar fitimet e tij, duke u abonuar pa dashje në shërbime të shtrenjta premium të SMS.

Ajo që e bën fushatën GriftHorse vërtet efektive është puna që zhvilluesit e saj kanë investuar në ilustrimin e cilësisë së kodit të malware. Për të arritur shpërndarjen e tij, studiuesit theksojnë se aktorët e kërcënimit pas malware kanë bërë përpjekje të ndërgjegjshme për ta shpërndarë atë në një përhapje të menduar mirë të aplikacioneve.

“Niveli i sofistikimit, përdorimi i teknikave të reja dhe vendosmëria e shfaqur nga aktorët e kërcënimit i lejuan ata të qëndrojnë të pazbuluar për disa muaj”, vërejnë studiuesit.

Zimperium e bëri fushatën në dijeni të Google dhe aplikacionet e infektuara që atëherë janë hequr nga Play Store.

*malware – është çdo software i krijuar qëllimisht për të shkaktuar dëme në një kompjuter, server, klient ose rrjet kompjuterik.

/techradar

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0