Mijëra startupe dhe qindra mijëra vende pune në startupe janë në rrezik - Business Magazine Albania

Mijëra startupe dhe qindra mijëra vende pune në startupe janë në rrezik

startupe

Pas plotësimit të peticionit nga mbi 5000 CEO dhe themelues, që përfaqësojnë mbi 400 000 punonjës, Garry Tan, CEO & President Y Combinator, u ka dërguar një letër institucioneve më të larta të SHBA lidhur me falimentin e Silicon Valley Bank

Sekretares së nderuar Janet Yellen, Kryetarit Martin J. Gruenberg, Kryetarit Brown dhe Kryetarit McHenry:

Ne, të nënshkruarit, jemi thellësisht të shqetësuar për dështimin e shpejtë të Silicon Valley Bank, një institucion financiar kryesor, që ka luajtur një rol jetik në mbështetjen e industrisë së teknologjisë në Shtetet e Bashkuara. Ne nuk po kërkojmë një paketë shpëtimi për mbajtësit e kapitalit bankar ose menaxhimin e saj; ne po ju kërkojmë të ruani inovacionin në ekonominë amerikane.

Ne kërkojmë lehtësim dhe vëmendje ndaj ndikimit kritik të menjëhershëm mbi bizneset e vogla, startup-et dhe punonjësit e tyre, që janë depozitues në bankë. Sipas NVCA, Silicon Valley Bank ka mbi 37,000 biznese të vogla me më shumë se 250,000 dollarë depozita. Këto bilance nuk janë tani të disponueshme për ta dhe pa ndërhyrje të mëtejshme, sipas faqes së internetit të FDIC, mund të jenë të paarritshme për muaj apo vite.

Në komunitetin Y Combinator, një e treta e startup-eve me ekspozim ndaj SVB-së përdorën SVB-në si llogarinë e tyre të vetme bankare. Si rezultat, ata nuk do të kenë para për të bërë pagesat e punonjësve në 30 ditët e ardhshme. Me këtë masë, ne mund të vlerësojmë se pushimi ose mbyllja e lidhur me listën e pagave do të ndikojë në më shumë se 10,000 biznese të vogla dhe startup. Nëse biznesi i vogël mesatar ose startup ka 10 punëtorë, do të ketë menjëherë pushime nga puna, ose mbyllje, duke prekur mbi 100,000 vende pune në sektorin më të gjallë të inovacionit në ekonominë tonë.

Dështimi i Silicon Valley Bank ka një rrezik real të infektimit të sistemit bankar. Rënia e saj tashmë ka ngjallur frikë tek themeluesit dhe ekipet e menaxhimit për të kërkuar strehë më të sigurt për paratë e tyre të mbetura, të cilat mund të shkaktojnë një bankë të drejtuar në çdo bankë tjetër më të vogël.

Nëse lejojmë që kjo të ndodhë, do të ndikojë menjëherë në industrinë e teknologjisë së SHBA-së dhe konkurrencën e SHBA-së në mbarë botën dhe përfundimisht do të frenojë konkurrencën e SHBA-së me një dekadë ose më shumë, ndërsa pjesa tjetër e botës do të garojë përpara.

Kemi një kërkesë të thjeshtë:

– Depozituesit e bizneseve të vogla në Silicon Valley Bank duhet të plotësohen. Rregullatorët duhet të bëjnë një backstop të depozituesve. Ne nuk po kërkojmë një paketë shpëtimi nga banka.

– Në afatgjatë, Kongresi duhet të punojë për të rivendosur mbikëqyrje më të fortë rregullatore dhe të rrisë kërkesat për kapital për bankat rajonale dhe çdo keqpërdorim ose keqmenaxhimi nga ana e drejtuesve të SVB-së që çon në këtë dështim duhet të hetohet.

Kjo kërkon veprim të shpejtë dhe vendimtar për të parandaluar goditjet e mëtejshme në ekonomi që mund të çojnë në krizë financiare dhe pushime nga puna të më shumë se 100,000 punëtorëve. Ne duhet të mbrojmë konkurrencën e SHBA-së në botë.

ycombinator

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0