Microsoft mundësi bashkëpunimi me Postën Shqiptare - Business Magazine Albania

Microsoft mundësi bashkëpunimi me Postën Shqiptare


Drejtori i Postës Shqiptare, Majlind Lazimi zhvilloi dje në Tiranë një takim me Drejtorin e Përgjithshëm të Microsoft për Europën Qëndrore dhe Lindore, Michael Kogeler, me të cilin diskutoi mbi mundësitë e bashkëpunimit inovativ në sektorin postar.

Gjatë takimit, drejtori Lazimi bëri një prezantim të institucionit që ai drejton, për veprimtarinë dhe shërbimet që Posta ofron. Lazimi theksoi se bashkëpunimi i Postës Shqiptare me Microsoft, është mjaft i frytshëm, sidomos për përdorimin e disa licensave utilitare të ngjashme me administratat postare ndërkombëtare. Gjatë diskutimit me Drejtorin e Përgjithshëm të Microsoft për Europën Qëndrore dhe Lindore, Lazimi shprehu gatishmërinë e kompanisë për të marrë eksperiencat dhe praktikat më të mira në këtë industri, si dhe theksoi faktin se për modernizimin e Postës Shqiptare do të vlerësohej mbështetja e gjigantit Microsoft me ide dhe projekte inovative, të cilat kanë rezultuar histori suksesi në vende të ndryshme të botës.

Lazimi i prezantoi Kogeler një projekt inovativ dhe shumë të rëndësishëm që pritet të lancohet në fillim të vitit 2017, Digital Post Office, i cili fokusohet kryesisht tek zonat rurale dhe periferike. Nëpërmjet këtij projekti synohet një zgjidhje teknike për të dixhitalizuar pjesën e mbetur të rreth 200 zyrave postare që nuk janë të lidhura me sistemin qëndror të Postës Shqiptare.

Gjithashtu, një projekt strategjik që po shqyrtohet për vitin e ardhshëm është edhe hyrja në tregun e pagesave përmes celularit. E-commerce është një tjetër mundësi e vërtetë biznesi që konsiderohet si potencial i së tashmes, duke synuar të zhvillohet edhe një platformë autentike e Postës Shqiptare të një tregu dixhital, ku konsumatorët të blejnë online dhe njëkohësisht të marrin edhe shërbimin postar përmes Postës.

Gjithashtu, në kuadër të një shërbimi më të mirë ndaj klientëve, së shpejti do të vendosen edhe Bankomatet Postare, të cilët do të luajnë rolin e një zyre postare që shpërndan pakot. Këto paisje automatike janë konceptuar që t’u japin mundësi klientëve të tërheqin pakot e tyre, duke u vetshërbyer 24 orë në 7 ditë të javës.

Nga ana e tij, Drejtori i Përgjithshëm i Microsoft, Michael Kogeler shprehu gatishmërinë për bashkëpunime të mëtejshme dhe cilësoi takimin si mjaft pozitiv me një nga klientët më të rëndësishëm të Microsoftit në Shqipëri. Gjithashtu, Kogeler premtoi edhe zgjerimin e mëtejshëm të bashkëpunimit në fushën e teknologjisë së informacionit, në organizimin e disa seminareve dhe trajnimeve, që do të ishin shumë të rëndësishme për Postën Shqiptare, për t’u adaptuar me tregun vendas dhe ndërkombëtar me synimin final për një shërbim sa më cilësor për konsumatorin.

 

burimi: ata.gov.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0