Microsoft do të përfshijë pagat në të gjitha postimet e punës në SHBA - Business Magazine Albania

Microsoft do të përfshijë pagat në të gjitha postimet e punës në SHBA

pagat

Microsoft tha se do të përfshijë diapazonin e pagave në të gjitha pozicionet e punës së tij në SHBA, një lëvizje që ka të ngjarë të parashikojë një sërë korporatash të mëdha që ndjekin shembullin, thonë ekspertët, pasi konkurrenca për talente mbetet e lartë.

Në një postim në blog, Microsoft tha se do të zbulojë diapazonin e pagave në të gjitha postimet e brendshme dhe të jashtme të punës në SHBA jo më vonë se janari 2023. Kjo datë është kur shteti i Washingtonit, ku ndodhet selia e Microsoft, do të fillojë t’u kërkojë punëdhënësve me të paktën 15 punonjës të zbulojnë pagat për çdo pozicion. Ligji mbulon shtetin e Washingtonit; Nisma e Microsoft-it do të zbatohet “në të gjithë SHBA-në”, tha ai.

Microsoft konsiderohet të jetë një këmbanë midis kompanive të mëdha për praktikat e punësimit dhe ka të ngjarë të imitohet nga punëdhënës të tjerë të mëdhenj. “Unë njoh disa kompani shumëkombëshe të mëdha që janë në prag të zbulimit të jashtëm” ata do të bëjnë të njëjtën gjë, thotë Christine Hendrickson, një ish-partnere në Seyfarth Shaw, e cila tani është nënkryetare e nismave strategjike në Syndio, e cila kryen analiza të pagave për korporatat e mëdha. “Disa e kanë zbuluar këtë informacion nga brenda, por Microsoft është në pararojë për ta përfshirë këtë informacion në të gjitha postimet e jashtme të punës.”

Lexoni: Marrëveshja e Microsoft, më e madhja në teknologji e shënuar ndonjëherë

Ndryshimet mund të mos përshkojnë menjëherë kompanitë e mëdha. Shumë punëdhënësve nuk u pëlqen të ndajnë të dhënat e pagave që mbahen sekret prej kohësh. Ligjet në disa juridiksione të tjera që kërkojnë zbulimin e diapazonit të pagave – tani janë gjashtë, duke përfshirë shtetin e New York – nuk hyjnë në fuqi për muaj të tërë dhe punëdhënësit tashmë po mundohen ta shtyjnë këtë.

Por ndërsa pritshmëritë e punonjësve për transparencën e pagave rriten dhe numri i vendeve ku ligjet janë miratuar rritet – Kolorado ka një ligj dhe si Kalifornia dhe shteti i New York kanë fatura të ngjashme në pritje – më shumë punëdhënës mund ta përqafojnë praktikën në vend që ta luftojnë atë. “Kur kompanitë fillojnë të veprojnë, të tjerat do të vijnë së shpejti. Do të ketë më shumë presion për të qenë gjithashtu transparent për të fituar talentin.”

Ekspertët e pagave kanë parashikuar prej kohësh që kompanitë nuk do të donin të ngatërroheshin me praktika të ndryshme në shtete të ndryshme. Të bësh këtë jo vetëm që ndërlikon praktikat e punësimit për departamentet e burimeve njerëzore, por do të thotë qasje e pabarabartë në informacion për punonjësit që jetojnë në shtete ku ligjet e kërkojnë atë dhe ata që nuk e bëjnë këtë.

Si rezultat, ekspertët e kompensimit thonë se ata punëdhënës që kanë bërë punën e auditimit të shkallës së pagave të tyre dhe duke u siguruar që njerëzit paguhen në mënyrë të barabartë, ka të ngjarë të jenë të parët që do të adoptojnë praktikën në shkallë vendi, ndërsa ata që nuk e kanë bërë mund të jenë më të ngadaltë.

Në postimin e tij, Microsoft iu referua vendimit të tij, disa vite më parë, për të ndaluar pyetjen e aplikantëve për punë për historitë e tyre të pagave. Praktika të tilla, të cilat shumë kompani i miratuan, ndoqën gjithashtu ligje në disa shtete dhe qytete që, nëse nuk miratoheshin në nivel kombëtar, do të kishin krijuar një rrëmujë politikash dhe dhimbje koke administrative.

Të qenit ndër të parët mund të jetë një avantazh për Microsoft. Një sërë punëdhënësish më të vegjël, si Textio, tashmë thonë se zbulojnë diapazonin e pagave në të gjitha pozicionet e vendeve të punës.

Lexoni: Fundi i një epoke 27 vjeçare, Microsoft mbyll shfletuesin Internet Explorer

Postimi në blog i Microsoft tha gjithashtu se po heq klauzolat jokonkurruese nga marrëveshjet e punonjësve të tij në SHBA dhe nuk do të zbatojë klauzolat ekzistuese në SHBA, me përjashtim të pozicioneve në role të larta drejtuese, si dhe duke bërë disa ndryshime në marrëveshjet e saj të ndarjes. Prodhuesi i softuerit tha gjithashtu se do të sillte një firmë të jashtme për të bërë një auditim të të drejtave civile të politikave dhe praktikave të fuqisë punëtore.

/forbes

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0