MF: Tatimi i mallrave, që blihen në internet si gjithë vendet e BE - Business Magazine Albania

MF: Tatimi i mallrave, që blihen në internet si gjithë vendet e BE


Ministria e Financave thotë se vendimi për të ulur kufirin e tatimin e mallrave që blihen në internet është në përputhje me rregullat e BE-së.

“Ndryshimi është bërë në përputhje dhe në përshtatje me rregullat e BE-së, në respektim të rregullave të konkurrueshmërisë në tregun rajonal, europian, por edhe në tregun e brendshëm”, deklaron MF.

Ulja u bë me 7 herë dhe tashmë taksohen të gjitha blerjet online që kushtojnë më shumë se 22 euro. Në këtë nivel taksojnë të gjitha vendet e Bashkimit Europian, por edhe Kosova dhe Maqedonia në rajon.

MF sqaron edhe procedurat që ndiqen në vijim nga bashkëpunimi mes Drejtorisë së Doganave dhe Postës Shqiptare. Kështu, Posta Shqiptare do t’u mundësojë qytetarëve plotësimin e deklaratës doganore elektronikisht dhe arkëtimin e detyrimit doganor. Qytetarët mund ta kryejnë procedurën e zhdoganimit, pagesën dhe tërheqjen e objekteve postare pranë zyrave postare në qytetet ku ata banojnë.

 

burimi: top-channel

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0