Marrëveshja e Fondit të Ballkanit Perëndimor sot në Kuvend

Marrëveshja e Fondit të Ballkanit Perëndimor sot në Kuvend


Ratifikimi i marrëveshjes për themelimin e Fondit të Ballkanit Perëndimor(FBP) shqyrtohet të hënën në komisionet e përhershme të Kuvendit, ndërsa ratifikimi i saj pritet të miratohet të enjten në seancë plenare.

Marrëveshja synon financimin e projekteve të vogla dhe të mesme në fusha si arsimi, kultura, mjedisi, bashkëpunimi ndërkufitar, etj, përmes krijimit të këtij Fondi, një strukturë e përbashkët që synon nxitjen e procesit të integrimit europian, mbështetur në modelin e Grupit të Vishegradit. Palë nënshkruese të kësaj marrëveshje janë Shqipëria, Bosnje e Hercegovina, Mali i Zi, Maqedonia, Kosova dhe Serbia.

Vendet pjesëmarrëse në FBP kanë rënë dakord që selia e Fondit të jetë në Tiranë dhe drejtori i parë ekzekutiv, i cili qarkullon me rotacion 3-vjeçar, të jetë shqiptar.

Përpjekjet e mëdha të diplomacisë shqiptare u kurorëzuan me sukses duke arritur të sjellin për herë të parë në Shqipëri selinë e një nisme rajonale. Në një plan më të gjerë marrëveshja synon afrimin mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe forcimin e bashkëpunimit rajonal, duke stabilizuar më tej hapësirën e Evropës Juglindore. Ajo do të nxisë dialogun politik ndërmjet palëve, si dhe bashkëpunimin në fusha të ndryshme, nëpërmjet takimeve në nivel politik dhe teknik në fusha me interes të përbashkët.

Gjithashtu,nisma do të kontribuojë në integrimin evropian të Republikës së Shqipërisë dhe do të afirmojë vlerat evropiane të saj në bashkëpunimin rajonal.

Qëllimi i Fondit është përmirësimi i marrëdhënieve dhe thellimi i bashkëpunimit me vendet fqinje në fusha të ndryshme, duke ndihmuar në ruajtjen dhe konsolidimin e paqes e të stabilitetit demokratik, me pikësynim final ankorimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në NATO dhe BE.

Marrëveshja do të miratohet nga vendet pjesëmarrëse në përputhje me legjislacionin e tyre të brendshëm dhe do të hyjë në fuqi ditën kur instrumenti i fundit i ratifikimit do të depozitohet në Republikën e Shqipërisë. Një vend pjesëmarrës mund të tërhiqet nga marrëveshja në çdo kohë, por duke njoftuar vendet e tjera pjesëmarrëse gjashtë muaj përpara.

/ATSH/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0