Mark Zuckerberg detyron stafin e Facebook të përdorë vetëm Android, pas një përplasje me Tim Cook


Ceo i Facebook ka urdhëruar stafin e tij drejtues të përdorë vetëm telefona Android. Ky vendim erdhi si pasojë e një kritike të CEO-s së Apple Tim Cook.

Komentet e bëra në muajin Mars nga Cook, i përgjigjen pyetjes se çfarë do të bënte ai nëse do të ishte në vend të Zuckerberg, si do të përballej me skandalin e Cambridge Analytica duke thënë: “Unë nuk do të isha në këtë situatë.” Sipas The New York Times, komentet e Cook “e tërbuan” Zuckerberg.

Lexoni: Tim Cook qorton Zuckerberg mbi modelin e biznesit të Facebook

Në një intervistë për Recode, CEO i Facebook është kundërpërgjigjur duke thënë se këto ishin shumë qesharake “Shërbimi që ne ofrojmë është falas. Nuk mund të lejojmë kompanitë që punojnë fort të kenë çmime të larta për produktet e tyre dhe ndërkohë të mendojnë se janë shumë të lidhur me klientët. Kjo mua më duket qesharake.”

Zuckerberg gjithashtu përmend dhe një tjetër koment të fundit nga Tim Cook: “Kur një shërbim online të ofrohet falas, ti nuk je klient. Ti je produkti.” Ka të ngjarë që këtë ta ketë thënë për Google, por Facebook ishte patjetër në rrezen e kritikave.

“Çfarë mendoni ju, se duke paguar Apple në një farë forme ju jeni të lidhur me të? Nëse do të ishit të afërt me ta, atëherë produktet e tyre do të ishin më të lira,” shprehet Zuckerberg.

Duket se të gjitha këto deklarata e kanë zemëruar kreun e gjigandit të internetit, duke detyruar stafin të përdorë vetëm Android.

“I kemi inkurajuar punonjësit tanë dhe drejtuesit të përdorin Android sepse është sistemi operues më i njohur në botë,” ka thënë Facebook në përgjigje të artikullit nga NYT.

Android është sistemi operativ dominues në shumë rajone jashtë Shteteve të Bashkuara, përfshirë Amerikën e Jugut, Europën, Rusinë, Azinë Jugore dhe një pjesë të Lindjes së Mesme.

Pavarësisht përplasjeve, ky është një vendim i mirë në fushën e biznesit. Kompani të tjera të teknologjisë si Snapchat kanë inkurajuar fuqimisht punëtorët që të përdorin telefonat Android. Android dhe iOS kanë dallime reale që mund të ndikojnë në zhvillimin e aplikacioneve dhe përvojat e përdoruesve.

/TheVerge

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale