Mark Zuckerberg dështoi ta blinte aplikacionin TikTok. Tani thotë se është një kërcënim për demokracinë
Përditësuar së fundmi: 14/11/2019

Mark Zuckerberg dështoi ta blinte aplikacionin TikTok. Tani thotë se është një kërcënim për demokracinë

Share
nga Eridon Elshani
Nën 14, 2019
-Manages Business Mag Kosovo
lexo me teper >

Facebook dikur u përpoq të blinte Musical.ly, aplikacionin kinez për videot me muzikë, që përfundimisht u ble nga gjigandi i teknologjisë kineze ByteDance dhe u shkri me aplikacionin e tij Douyin për të formuar aplikacionin viral TikTok, sipas raporteve nga BuzzFeed dhe Bloomberg.

Facebook kaloi gjysmën e dytë të vitit 2016 duke u përpjekur të blinte Musical.ly, në një përpjekje për të hyrë në tregun kinez. Bisedimet ishin “serioze”, por kurrë nuk u realizuan sepse Facebook nuk arriti ta mbyllte marrëveshjen.

Lexoni:

Facebook lançon Facebook Pay, një sistem i ri pagese

ByteDance e bleu Musical.ly në vitin 2017.

Drejtori i Facebook, e ka akuzuar platformën TikTok për censurimin e përdoruesve të saj dhe pastrimin e përmbajtjeve që nuk i pëlqejnë qeverisë kineze. TikTok e ka mohuar këtë akuzë.

Gjatë një fjalimi publik në Universitetin Georgetown në tetor, Zuckerberg tha: “Ndërsa WhatsApp u përdor nga protestuesit dhe aktivistët kudo për shkak të mbrojtjes së privatësisë, në aplikacionin kinez TikTok, i cili po rritet shpejt në të gjithë botën, postimet për të njëjtat protesta janë censuruar, madje edhe këtu në SHBA. ”

Ai shtoi: “A është ky interneti që duam?”

Por sulmet e Zuckerberg ndaj TikTok ishin të motivuara në mënyrë cinike.

“Facebook është aq i zhgënjyer se TikTok është i vetmi rrjet social që ata nuk mund ta mposhtin, sa që po përdorin argumentet gjeopolitike dhe ligjvënës në Washington për të bërë luftë,” tha një ish-punonjës i rangut të lartë në Facebook për BuzzFeed.

Instagram të martën lançoi një video tipar me format të shkurtër të quajtur “Reels” në Brazil, i cili konsiderohet se është kopje e TikTok. Lexoni më shumë për këtë risi KËTU.

BusinessInsiderEvente