Mark Zuckerberg dështoi ta blinte aplikacionin TikTok. Tani thotë se është një kërcënim për demokracinë


Facebook dikur u përpoq të blinte Musical.ly, aplikacionin kinez për videot me muzikë, që përfundimisht u ble nga gjigandi i teknologjisë kineze ByteDance dhe u shkri me aplikacionin e tij Douyin për të formuar aplikacionin viral TikTok, sipas raporteve nga BuzzFeed dhe Bloomberg.

Facebook kaloi gjysmën e dytë të vitit 2016 duke u përpjekur të blinte Musical.ly, në një përpjekje për të hyrë në tregun kinez. Bisedimet ishin “serioze”, por kurrë nuk u realizuan sepse Facebook nuk arriti ta mbyllte marrëveshjen.

Lexoni:

Facebook lançon Facebook Pay, një sistem i ri pagese

ByteDance e bleu Musical.ly në vitin 2017.

Drejtori i Facebook, e ka akuzuar platformën TikTok për censurimin e përdoruesve të saj dhe pastrimin e përmbajtjeve që nuk i pëlqejnë qeverisë kineze. TikTok e ka mohuar këtë akuzë.

Gjatë një fjalimi publik në Universitetin Georgetown në tetor, Zuckerberg tha: “Ndërsa WhatsApp u përdor nga protestuesit dhe aktivistët kudo për shkak të mbrojtjes së privatësisë, në aplikacionin kinez TikTok, i cili po rritet shpejt në të gjithë botën, postimet për të njëjtat protesta janë censuruar, madje edhe këtu në SHBA. ”

Ai shtoi: “A është ky interneti që duam?”

Por sulmet e Zuckerberg ndaj TikTok ishin të motivuara në mënyrë cinike.

“Facebook është aq i zhgënjyer se TikTok është i vetmi rrjet social që ata nuk mund ta mposhtin, sa që po përdorin argumentet gjeopolitike dhe ligjvënës në Washington për të bërë luftë,” tha një ish-punonjës i rangut të lartë në Facebook për BuzzFeed.

Instagram të martën lançoi një video tipar me format të shkurtër të quajtur “Reels” në Brazil, i cili konsiderohet se është kopje e TikTok. Lexoni më shumë për këtë risi KËTU.

BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale