Mark Cuban mendon se komenti i Elon Musk në lidhje me inflacionin është 'qesharak' - Business Magazine Albania

Mark Cuban mendon se komenti i Elon Musk në lidhje me inflacionin është ‘qesharak’

inflacionin

Sipërmarrësi miliarder dhe pronari i Dallas Mavericks, Mark Cuban, iu përgjigj komenteve të CEO të Tesla, Elon Musk për inflacionin, duke thënë se ai besonte se ishte “qesharake” të përdorësh një numër të vetëm inflacioni pasi kategori të ndryshme silleshin ndryshe. 

Çfarë ndodhi: Kuban tha në Twitter se ndërsa aktivet spekulative do të shohin inflacion të përshpejtuar mes kërkesës në rritje në një botë me norma të ulëta interesi, tregu do të normalizohet sapo të hyjnë tregtarët që kanë mungesë të aktiveve ndërsa pasiguria zvogëlohet. 

Investitori i famshëm i “Shark Tank” sugjeroi gjithashtu hapa që qeveria mund të ndërmarrë si pjesë e një përpjekjeje për të kontrolluar çmimet. 

Lexoni: Elon Musk jep këshillat si të investoni gjatë periudhave të inflacionit të lartë

Cuban i bëri komentet pasi Musk pyeti ndjekësit e tij në Twitter për “normën e mundshme të inflacionit” gjatë viteve të ardhshme. 

Pse ka rëndësi: Musk tha të dielën se Tesla dhe SpaceX po shihnin presion të konsiderueshëm inflacioni për lëndët e para dhe logjistikën. 

Javën e kaluar, Departamenti i Punës raportoi një rritje prej 7.9% nga viti në vit në indeksin e çmimeve të konsumit në muajin shkurt, duke shënuar rritjen më të madhe të inflacionit që nga viti 1982. Të dhënat kanë ngritur shqetësime se si Rezerva Federale do të luftojë inflacionin pa shkaktuar një recesion. 

Çmimet e mallrave janë rritur në nivelin më të lartë që nga viti 2008 pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia. 

Cuban, një përkrahës i madh i Dogecoin si Musk, tha në janar se Bitcoin nuk do të jetë kurrë një mbrojtje kundër inflacionit dhe ai beson se Dogecoin është më i përshtatshëm për pagesa sesa kriptomonedhat kulmore. 

Dallas Mavericks u bë një nga entitetet e para që filloi të pranonte Dogecoin për blerje biletash dhe mallra në mars të vitit të kaluar. 

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0