"Lotus" do të shkurtojë rreth 200 vende pune - Business Magazine Albania

“Lotus” do të shkurtojë rreth 200 vende pune

Kompania e prodhimit të makinave Lotus ka vendosur të shkurtojë 200 vende pasi raportoi humbje të mëdha.

Në vitin 2022, Kompania me seli në Norfolk të Britanisë së Madhe rapportoi një humbje prej 145.1 milionë paundësh, ndërkohë që në 2021-in, kishte raportuar një humbje prej 86.6 Milionë paundësh.

Kompania njoftoi se do të restrukturonte krahun e punës, ç’ka mund të përfshinte shkurtimin e deri 200 vendeve të punës.

“Ne gjithashtu do të shohim nëse do të mund të ridislokojmë stafin dhe do të fokusohemi tek moslargimi i punonjësve që kanë njohuri dhe aftësi specifike, pavarëisht propozimit për reduktim të vendeve të punës”, u shpreh Lotus, e cila zotërohet nga kompania kineze Geely.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0